YAŞAM

Yeni görüntüleme tekniği, prostat kanseri teşhisinde büyük sıçrama sağladı

İngiltere'de prostat kanserinin teşhisinde, ileri seviye bir MR cihazının kullanımıyla uzun süredir görülen en büyük ilerlemenin sağlandığı açıklandı. Biyopsiyle yüzde 48 oranındaki teşhis başarısı, yeni yöntemle yüzde 93'e yükseldi. Read More

Tıp dergisi Lancet’te yayınlanan, 576 hasta üzerinde yapılan araştırmada, ileri MR teknolojisini kullanmanın, saldırgan tümörlerin gözlenme miktarını yaklaşık iki kat arttırdığı belirtildi.

BBC Sağlık Muhabiri James Gallagher’ın haberleştirdiği araştırmada, bu yöntemle hastaların dörtte birinden çoğuna ağır yan etkileri olan invazif biyopsi yapmak gerekmediği kaydedildi.

Normalde, hastaların kanında prostata özgü antikorlardan yüksek düzeyde görülmesi durumunda hastanın prostatından iğneyle 12 ayrı biyopsi alınıyor.

Prostata özgü antikorların vucutta yüksek düzeyde olması hastada prostat kanseri bulunduğu manasına gelmiyor.

Alınan biyopsiler rastgele olduğu için kanserli hücrelere denk gelemeyebiliyor. Bu da kanserin teşhisinde gecikme ihtimalini yükseltiyor.

Yeni yöntem teşhis başarısını ciddi şekilde artırdı

MRI görüntülemesi tekniğiyle saldırgan prostat kanseri vakalarının yüzde 93’ü görülürken, normal biyopside bu seviye yüzde 48’de kaldı.

Ayrıca yeni yöntemle İngiltere’de 11 hastanede yapılan araştırma, kanlarında yüksek seviyede antikor olan hastaların yüzde 27’sinin aslında biyopsiye hiç ihtiyacı olmadığını ortaya koydu.

İngiltere’de her yıl yaklaşık 120.000 erkeğe iğneyle prostat kanseri biyopsisi yapılıyor. Biyopsi, prostatta kanama, ağır enfeksiyon ve iktidarsızlık gibi yan etkilere neden olabiliyor. (BBC Türkçe, ZETE)

blog comments powered by Disqus