DÜNYA

Wikileaks: Clinton belgeleri sonrası Ekvador, Assange’ın internetini kesti

Sızdırdığı gizli devlet arşiv belgeleriyle bazı devletleri zor durumda bırakan sızıntı portalı Wikileaks, Ekvador hükümetinin, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde ikamet eden Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın internet bağlantısını kestiğini iddia etti. Read More

Wikileaks, Assange’ın internet bağlantısının, ABD’de Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın kapalı kapılar ardında yaptığı bazı konuşmaları sızdırmasının ardından kesildiğini vurguladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre İsveç’in, hakkındaki cinsel saldırıları iddiaları sonrası iadesini istediği Assange, 2012’den beri Londra’nın Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınmacı olarak yaşıyor.

45 yaşındaki Assange, ABD’ye gönderilmesi halinde de, gizli bilgileri ifşa etmek suçundan yargılanabilir.

Ekvador Dışişleri Bakanı Guillaume Long iddialarla ilgili yorum yapmadı. Long, Assange’ın sığınma koşullarının aynı şekilde devam ettiğini söyledi.

Londa Emniyet Müdürlüğü de yorum yapmayı reddetti.

‘225 bin dolar aldı’ iddiası

Wikileaks geçtiğimiz günlerde de Clinton’un seçim kampanyasını yöneten John Podesta’yla yazışmalarını kamuoyuna sızdırmıştı.

Sızdırılan son belgeler, Clinton’un Wall Street’teki yatırım bankalarının yöneticileri yakın ilişkilerini ortaya çıkarmıştı.

Bu belgelerde Clinton’ın 2013’te ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra ülkenin önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın bir konferansında yaptığı konuşma da yer alıyor.

Belgelere göre Clinton bu konuşmada ülkesinin mümkün olan en gizli şekilde Suriye’de müdahalede bulunmasını istediğini söylemişti.

Clinton’ın Goldman Sachs’tan konuşma karşılığı 225 bin dolar aldığı da iddia ediliyor.

Beyaz Saray iddiaları yalanlamamış, siber saldırıların arkasında ise Rusya’nın olduğunu iddia etmişti. (BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus