DÜNYA

Vegan aktivistin İsviçre vatandaşlığı talebi “rahatsız ettiği için” reddedildi

8 yaşından beri İsviçre'de yaşayan, çocukları İsviçre vatandaşı olan vegan aktivist Nancy Holten, ineklere çan takılmasına ve hayvanlarla ilgili benzer İsviçre geleneklerine karşı çıkıyordu. Holten'ın İsviçre vatandaşlığına başvurusu reddedildi. Read More

İsviçre’de vatandaşlık başvurularında yerel halkın da söz söyleme hakkı bulunuyor.

42 yaşındaki Nancy Holten Hollanda doğumlu, 8 yaşındayken ailesiyle İsviçre’ye taşındı. İsviçre Almancasına hakim ve çocuklarının İsviçre vatandaşlığı var.

nancy holtenThe Local’ın haberine göre hayvan hakları savunucusu kadın, ineklerin boyunlarına çan takılmasına ve domuz yarışlarına karşı kamuya açık alanlarda aktivist bir mücadele sergiledi.

Aargau kantonunda bir köyde yaşayan Nancy Holten, bu gelenekler hakkında da sık sık gazetecilere röportaj verdi. Holten röportajlarında “Çanların çıkardığı ses 100 desibel. Bu ses darbeli kazı makinalarıyla eşdeğer. Böyle bir şeyin kulağımızın dibinde durmasını istemeyiz. Hayvanlar boyunlarında 5 kilogram yük taşıyorlar. Sürtünmeye sebep oluyor ve derileri tahriş oluyor” şeklinde görüşlerini aktardı.

Holten’ın aktivizmi köy halkını kızdırdı.

Holten’ın ilk vatandaşlık başvurusu girişimi 2015 yılı başındaydı ve talep yerel yetkililer tarafından kabul gördü. Ancak bu talep halktan 206 kişiden 144’ünün ret oyuyla karşılaştı ve başvurusu reddedildi.

Holten, “Sanırım çok ısrarcıydım ve aklımdan geçenleri çok sık dile getirdim” diye konuştu ve amacının İsviçre geleneklerine saldırmak olmadığını dile getirdi. Fakat çan konusunda şikayetlerinin hayvan sağlığı konusunda olduğunu dile getirdi. İsviçre’nin “evi” olduğunu söyleyen Holten, ailesinin, dostlarının ve işinin burada olduğunu ifade etti.

Bölgede bulunan İsviçre Halk Partisi’nin başkanı Tanja Suter, Holten’ın “dev bir ağzı” olduğunu söyledi ve vatandaşların “eğer kendilerini rahatsız ediyor ve geleneklerine saygı duymuyorsa” ona vatandaşlık hediyesi vermek istemediklerini dile getirdi.

Holten’ın bu konudaki ikinci girişimi Kasım ayında reddeildi ve konu şimdi Aargau’daki yerel yönetime intikal etti. Holten’ın başvurusu burada halen kabul edilebilir. (ZETE)

blog comments powered by Disqus