DÜNYA

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo götüren araç Dünya’ya düştü

Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo götüren insansız uzay aracı 'Progress MA-04' ile iletişim fırlatmadan 6 dakika 23 saniye sonra kesildi. Araca ne olduğu uzun süre bilinmezken ilerleyen saatlerde aracın parçalarının Tuva'ya düştüğü fark edildi. Read More

‘Progress MA-04’ uzay aracı, Rusya’nın Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden 17:52’de kalktı, fakat uçuşun 383. saniyesinden itibaren bağlantı koptu.

Tonajlarına göre değişmekle birlikte 383 saniyede bu gibi araçlar uzaya çıkmış ve dünya çevresinde yörüngeye girmeye oldukça yakın oluyorlar.

Uzay bloggerları, aracın yörüngeye henüz girmemişse dünyaya geri düşebileceğini söylüyorlardı.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos), ilerleyen saatlerde açıklama yaptı ve ‘Progress MA-04’ uzay aracının Tuva Cumhuriyeti’ne düştüğünü ve parçaların çoğunun atmosferde yandığını bildirdi.

Farklı kurumlardan yapılan açıklamalarda da bu kazanın Uluslararası Uzay İstasyonu’nun normal işlevini olumsuz etkilemeyeceğinin altı çizildi. Devlet komisyonunun kazanın analizini yaptığını ve kazanın uzay gemisinin motorunda çıkan bir arıza veya kontrol sistemindeki hatadan kaynaklanabileceği ifade edildi.

Uzay gemisinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na itici yakıt (propellant), su, gıda ürünleri içeren tüpler, bilim araçları, kıyafet ve ilaç başta olmak üzere yaklaşık 2,5 ton yük götürüyordu. (ZETE)

blog comments powered by Disqus