YAŞAM

Türkiye’nin ilk kadın müzesi konferansı başlıyor

İstanbul Kadın Müzesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ortak çalışmasıyla düzenlenecek 'Uluslararası Kadın Müzeleri Konferansı' yarın başlıyor. Üç gün sürecek konferans, Türkiye için bir ilk olma özelliği taşıyor. Salt Galata’nın ev sahipliğinde düzenlenecek konferansta, kadın müzelerinin 21. yüzyılda toplumsal değişimdeki yol açıcı etkileri kadın müzesi müdürleri, sanatçılar, akademisyenler, aktivistler ve kadın örgütlerinin katılımıyla tartışılacak. Read More

Türkiye’nin yanı sıra, Danimarka, Japonya, Avusturya, İtalya, İsveç, Almanya ve ABD’deki kadın müzelerinden küratörler ve yöneticiler konferansta bulunacak. Sunumlar, paneller ve atölye çalışmalarına ek olarak, konferans mekanındaki fuayede katılımcı müzelerin çalışmalarını tanıtan filmler de gösterilecek.

kadin muzesi konferansiKapsayıcı konseptler uygulayan kadın müzelerinin davet edildiği konferansta, yerel düzeyde kapsayıcılık, küresel bağlamda kapsayıcılık ve barış kültürü başlıklarıyla üç kadın müzesi kategorisi sunuluyor. Yerel kadın potansiyelini müzenin sosyo-kültürel etkinliklerine entegre eden kadın müzeleri, bulundukları küçük yerleşim birimlerindeki kadın yaşamlarında yeni alanlar açılmasında rol oynuyorlar.

Küresel çalışma stratejileri geliştiren kadın müzeleri, kadın yaşamlarındaki varoluşsal ortak meseleler temelinde, coğrafi anlamda uzak olan kadınları politik eyleme davet eden projeleriyle, kadınların birbiriyle yakın temasını sağlıyorlar. Toplumsal barışın tesisi bağlamında çalışan kadın müzeleri ise geçmişi, günümüzde sorumluluk almak için hatırlıyorlar.

Feminist kadın çalışmaları ve feminist tarih araştırmalarının, kadın bakış açısıyla tarihi ve kadın tarihini tanımlanması, kadın müzelerine giden yolu açtı. Kadın tarihini görünmez yapan ve kadını müzede obje olarak sunan geleneksel müzecilik anlayışına karşı alternatifler üreten kadınların, müzelerde kadınları görünür yapmaları 1980’lerde başladı. Dünyada “kadın müzesi” tanımını ilk kez Bonn’da 1981 yılında açılan “Frauenmuseum” kullandı. Günümüzde ise etnolojik, arkeolojik, tarihsel, siyasal içerikli veya sanat ve kadın konusunda çalışan tüm kıtalara yayılmış 70’den fazla kadın müzesi bulunuyor.

kadin muzesi konferansi 2Kadın müzeleri, araştırmalarıyla ve yorumlarıyla geçmiş ve günümüz arasındaki ilişkiye işaret ederken, siyasi, ekonomik ve kültürel faktörlerin kadınların günlük yaşamları üzerindeki etkilerini vurguluyor, toplumu bilinçlendiriyor, hafızayı şekillendiriyor, kadınlara ve kız çocuklarına rol modelleri öneriyor, kadın tarihini gündemde tutuyor, günümüz kadın yaşamını görünür kılıyor ve toplumsal cinsiyet eşitliği tartışmalarını müzelere taşıyorlar. (ZETE)

blog comments powered by Disqus