SPOR

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl yapılamayabilir

Türkiye Bisiklet Federasyonu, 53'üncü Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na katılması öngörülen takımlarla anlaşma yapmakta ve organizasyonda gecikince turun ertelenmesini istedi. Takımların güvenlik endişesi de turun riske girmesinin bir başka boyutu. Read More

Türkiye Bisiklet Federasyonu yöneticileri Uluslararası Bisiklet Birliği’ne (UCI) giderek “Yarışmayı 18-23 Nisan 2017 tarihlerinde yapamıyoruz Ekim veya Kasım ayına alalım” dediği öğrenildi. Takvim dolu olduğu için şimdilik bu istek de mümkün gözükmüyor.

2017 Dünya Turu takvimine dahil edilen ve 18-23 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, profesyonel takımlarla yapılması gereken anlaşmalarda geç kalınması, parkurun geç yayınlanması, organizasyon ihalesinin henüz yapılmamış olması ve güvenlik sorunları sebebiyle düzenlenememe aşamasına geldi.

Güvenlik endişesi

DHA’nın haberine göre federasyon tarafından anlaşma yapmakta geç kalınan birçok ülkenin profesyonel takımları Tur’a katılamayacaklarını ve buna gerekçe olarak o tarihlerde Dünya turlarında çok daha önemli yarışların olduğunu belirttiler. Ayrıca parkurun güvenliğinden endişe duyduklarını da dile getirdiler.

Emin Müftüoğlu Başkanlığı’nda PRO-TOUR’a (Şampiyonlar Lig’i Statüsü) yükseltilen organizasyona yüksek katılım beklenmekteydi.

Statü gereği PRO-TOUR organizasyonu yüksek derecede en az 10 PRO takımın katılmasını öngörüyor. Bu sayıyı yerel federasyon söz konusu rakamın altında yaptığı taktirde UCI, Tur’u yeniden eski statüsüne döndürebiliyor. Bir diğer önemli konu, sayı tutturulmamasına rağmen UCI yine de söz konusu yerel federasyonu takım takviyesi yapma adına destek oluyor.

Şu ana kadar Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun UCI takviminde yer alan tarihlerde yapabilme adına bir girişi yok. UCI’yi Lüksemburg’ta ziyaret eden Erol Küçükbakırcı başkanlığındaki yönetim organizasyonun Ekim ayında yapılabilmesi için ricacı oldu. Ancak o tarihlerde diğer ülkedeki yarışlar çakıştığı için bu da mümkün gözükmüyor.

Türkiye bu yıl ve gelecek yıl on takım altına düşerse, Dünya turu olarak gerçekleşen yarışma bir alt guruba düşürülecek. (DHA)

blog comments powered by Disqus