DÜNYA

Türk kargo uçağı Kırgızistan’da yerleşim merkezine düştü

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Manas Havalimanı yakınlarında yerleşim yerlerinin üzerine bir Türk şirkete ait kargo uçağı düştü. Kazada en az 37 kişi yaşamını yitirdi. Read More

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre kazada ikisi pilot dört mürettebat yaşamını yitirirken Kırgızistan hükümeti de uçağın üzerine düştüğü bölgede yaşamını yitirenler olduğunu duyurdu.

Reuters uçağın 15 binaya hasar verip en az 20 kişiyi öldürdüğünü yazarken AFP ise daha sonra geçtiği bilgi notunda en az 32 kişinin öldüğünü duyurdu.

İlerleyen saatlerde ölü sayısı 37’ye yükseldi.

Evlerde yaşamını yitirenlerin 6’sının çocuk olduğu açıklanırken Kırgız basın kuruluşu AKIpress’e göre kazada 6 kişi de yaralandı.

Türkiye saatiyle 04.45’te düşen ACT Havayolları’na ait Boeing 747 tipi uçak, Hong Kong’dan kalkmıştı.

BBC Türkçe’ye konuşan Türk Hava Yolları Basın müşaviri Yahya Üstün, bazı basın kuruluşlarında yer alan bilgilerin aksine düşen uçağın Türk Hava Yolları’na ait Turkish Cargo uçağı olmadığını, ACT Havayolları’nın uçağı olduğunu söyledi.

Üstün, ACT Havayolları mürettebatıyla gerçekleştirilen uçuşta Türk Hava Yolları’na ait kargonun taşındığı bilgisini verdi.

C2RlQkeWEAADOZq

ACT’den açıklama: Pist başına düştü

Bişkek Havalimanı’na iniş sırasında düştüğü öğrenilen ACT Havayolları’na ait Boeing 747-400F tipi kargo uçağının, binalara çarparak düşmesi sonucu 32 kişi yaşamını yitirdi.

Merkezi Pendik Kurtköy’de olan ACT Havayolları tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“16 Ocak 2017 (bugün) Hongkong Bişkek seferi yapmakta olan TC-MCL tescil işaretli uçağımız sabah 01:20 de, Bişkek’e inişte bilinmeyen nedenle pist başına düşmüştür. Dört kişilik ekibimizin son durumu hakkında net bilgilere ulaştığımızda tekrar bilgi verilecektir.”

Türkiye’deki ilk jumbo jet

Filosunda 8 uçak bulunan myCARGO dünyanın her tarafına yük taşıyabilmekte. Afganistan’da Kabil, Kandahar ve Bagram; Irak’ta Basra ve Bağdat gibi çeşitli bölge ve şehirlere de sayısız charter uçuş gerçekleştiriyor. myCARGO Türk Sivil Havacılığına ilk kez Boeing 747 (Jumbo jet) uçağı getirmişti.

Öte yandan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’de Twitter’dan yaptığı açıklamada üzüntülerini belirterek, “Kırgızistan’da ACT Havayolları’na ait kargo uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz” dedi. (ZETE, BBC Türkçe, DHA)

blog comments powered by Disqus