EKONOMİ

Trump’tan ilk kararlar geliyor: ABD, Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump, ticaret bloku Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan ABD'nin ayrılmasını sağlayan başkanlık emrine imza attı. Read More

ABD Başkanı Donald Trump, ticaret bloku Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan ABD'nin ayrılmasını sağlayan başkanlık emrine imza attı.

Donald Trump, anayasanın kendisine verdiği başkanlık yetkisini kullanarak ABD'nin Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan (Trans-Pacific Partnership-TPP) çıkmasını öngören kararı imzaladı. Trump, başkanlık seçimi kampanyasındaki konuşmalarında TPP'nin ABD için 'potansiyel felaket' olduğunu savunmuştu.

TPP anlaşması 2015 yılında ABD eski başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı. Dünya ekonomisinin yüzde 40'ını kapsayan TPP'de Japonya, Malezya, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Meksika, Brunei, Vietnam, Şili, Singapur gibi Büyük Okyanus'a kıyı ülkeler bulunuyor. (ZETE, DHA)

Trans-Pasifik Ortaklığı nedir?

Trans-Pasifik Ortaklığı, Pasifik Kıyıları'nda yer alan 12 ülke arasında yapılan bir ticaret anlaşması. Anlaşma yedi yıllık müzakereler sonucunda 4 Şubat 2016'da Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde imzalanmış olup henüz yürürlüğe girmesi için taraf ülkelerin onayı beklenmekte. Sözleşmedeki 30 fasıl ile ekonomik büyümeyi teşvik etmek, iş yaratma ve istihdamı desteklemek, yenilik, üretkenlik ve rekabet gücünü artırmak, yaşam standartlarını yükseltmek, imza sahibi ülkelerdeki yoksulluğu azaltmak ve şeffaflığı, iyi yönetim ile emek ve çevrenin korunmasını güçlendirmek hedeflenmekte. Ortaklık, ticarette hem tarife dışı hem de tarife engellerini azaltacak ve bir yatırımcı-devlet anlaşmazlık çözümü mekanizması oluşturacak önlemleri içermekte.

blog comments powered by Disqus