DÜNYA

Trump’a yargı freni

ABD yargısı, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülke sınırlarını mültecilere ve altı ülkenin vatandaşlarına kapayan kararnamesini geçici olarak durduran bir karar aldı. Yargıç Ann Donnelly'nin kararı, ABD'nin çeşitli havaalanlarında gözaltına alınan ve geçerli göçmenlik belgesi ya da vizesi olan bireylerin sınır dışı edilmesini 'şimdilik' engelliyor. Read More

ABD yargısı, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülke sınırlarını mültecilere ve altı ülkenin vatandaşlarına kapayan kararnamesini geçici olarak durduran bir karar aldı. Yargıç Ann Donnelly'nin kararı, ABD'nin çeşitli havaalanlarında gözaltına alınan ve geçerli göçmenlik belgesi ya da vizesi olan bireylerin sınır dışı edilmesini 'şimdilik' engelliyor.

New York'ta bulunan bölge yargıcının kararına göre, 'ABD'ye yasal olarak girme hakkı bulunan' göçmenler, sınır dışı edilemeyecek. Karar, Trump'ın kararnamesinden etkilenenlerin 'azımsanamayacak ve geri dönüşü olmayacak' bir şekilde zarar görebileceğini belirtiyor.

BBC Türkçe Servisi'nin haberine göre Yargıç Donnelly'nin kararı Trump'ın imzaladığı kararnamenin anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiyor; o yüzden halen havaalanlarında tutulan göçmenlere ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Karar, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin (ACLU) Trump'ın Cuma günü imzaladığı kararnameye tepki olarak açtığı davanın üzerine geldi.

ACLU, havalimanlarında 100-200 kişinin tutulduğunu öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyelilerin ABD'ye girişini, "ikinci bir emre kadar" durdurmuş, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkenin vatandaşlarına 3 aylık vize kısıtlaması getirmişti.

Trump'ın imzaladığı kararnamenin maddeleri:

– ABD göçmen kabul programı 120 günlüğüne askıya alındı.
– "Kayda değer" bir değişim olana kadar Suriyeli mültecilerin ABD'ye girişi yasaklandı.
– Irak, Suriye, Libya, Sudan, Somali ve Yemen'den ABD'yi ziyaret etmek isteyenlere 3 ay boyunca vize verilmeyecek. Diplomatik vize gibi bazı vize türleri yasağın dışında tutulacak.
– 2017'de ABD'ye 50 bin mülteci kabul edilecek. Trump'ın selefi Barack Obama bu sayıyı 'en fazla 110 bin' olarak belirlemişti.
– Göçmen kabul programında, kendi ülkesinde dini azınlık olanlara öncelik verilecek.

(BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus