DÜNYA

Trump, Meksika sınırına duvar için kararname imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örmeyi planladığı duvarın inşasına başlanması için kararname yayınladı. Read More

Trump ayrıca kağıtsız göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı eyaletlerin fonlarında kesintiye gidecek bir kararname de yayınladı. Trump, kararnameyi imzalarken “Başından beri bunu söylüyorduk” dedi.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre dünkü kararnameler, hafta boyunca göç ve sınır konularında yayınlanması beklenen kararnamelerden yalnızca ikisi.

ABC televizyonuna konuşan Trump, Meksika’nın “kesinlikle” duvarın maliyetinin tamamını ödeyeceğini söyledi:

“Müzakerelere kısa bir süre içinde başlayacağız. Maliyetini de – bir şekilde – Meksika’dan geri alacağız. Yalnızca bir türlü ödemeden bahsediyorum. Bir şekilde olacak, belki de karmaşık bir şekilde. Bu Meksika için de iyi olacak.”

Fakat bu kararname, Trump’ın sözünü verdiği duvarın inşasını tek başına başlatacak güce sahip değil. Maliyetinin 25 milyar dolara kadar çıkabileceği söylenen duvarın finansmanı için Kongre’nin onayı gerekiyor.

Meksika’dan Trump’a yanıt: Sınıra duvarın parasını ödemeyeceğiz

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-Meksika sınırına örülmesini planladığı duvarın maliyetini karşılamak için hiçbir ödeme yapmayacaklarını açıkladı.

Trump’ın seçim kampanyası boyunca sözünü verdiği duvarın inşasına başlanması için kararname yayınlaması üzerine bir açıklama yapan Nieto, duvar inşa planına eleştirisini yineledi ve “Meksika duvarlara inanmıyor” dedi.

Bununla birlikte Nieto, 31 Ocak’ta ABD’ye yapacağı ve Trump’la görüşeceği ziyareti iptal edeceğine veya erteleyeceğine dair bir açıklama yapmadı. (BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus