DÜNYA

Trump, Avustralya başbakanıyla telefonda görüştü, kısa kesip kapattı

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Avustralya ile ABD arasında Barack Obama'nın başkanlığı döneminde yapılan bir mülteci transferi anlaşması sebebiyle Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile telefonda görüştü. Turnbull'ın talebiyle gerçekleşen ve 1 saat sürmesi planlanan görüşme 25 dakikada sonlandırıldı. Read More

Washington Post gazetesinin haberine göre Trump, Turnbull ile yaptığı görüşmeyi o gün, dünya liderleriyle yaptığı “en kötü görüşme” diye tanımladı ve kısa kesti.

Avustralya’nın Obama yönetimiyle yaptığı anlaşmada, Avustralya’ya iltica başvurusunda bulunan 1250 kişinin ABD’ye yerleştirilmesini öngörülüyor.

Hafta sonu yapılan görüşmede Turnbull’un, Trump’ın nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkeden gelenlerin girişini yasaklayan başkanlık emrinden sonra mülteci anlaşmasının durumunu açıklığa kavuşturmak istediği ifade edildi.

Trump ve Turnbull arasındaki görüşme, ABD Başkanı’nın o gün Rusya lideri Vladimir Putin de dahil dört dünya lideriyle yaptığı görüşmeden biriydi.

Trump’ın görüşmede, ABD’nin çoğu İran, Irak ve Suriyeli mültecileri almasının “yeni Boston bombacılarını kabul etmek gibi olacağını söylediği” kaydedildi.

Telefon görüşmesine dair yapılan resmi açıklamalarda ise daha ihtiyatlı bir ton kullanıldı. Turnbull, görüşmenin ardından anlaşmaya uyacağını söylediği için Trump’a teşekkür etti. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da Trump’ın anlaşmaya uymaya niyetli olduğunu vurguladı.

Ancak Washington Post’taki haberin çıkmasının ardından Trump’ın Twitter’da paylaştığı mesaj anlaşmaya dair şüpheleri arttırdı.

Trump mesajında, “İnanabiliyor musunuz? Obama yönetimi Avustralya’dan binlerce kaçak göçmeni almayı kabul etmiş. Neden? Bu aptal anlaşmayı inceleyeceğim” dedi.

Turnbull ise daha sonra, “çok açık ve doğrudan” diye tanımladığı görüşmenin ayrıntılarının kamuoyuna açıklanmasından hayal kırıklığına uğradığını söyledi. (BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus