DÜNYA

Thomas Piketty, Legion d’Honneur nişanını reddetti

21’inci Yüzyılda Kapital kitabının yazarı Fransız iktisatçı Thomas Piketty, Fransa’nın en bilindik madalyası olan Legion d’Honneur’ü (Onur Lejyonu) “Devletin görevi kimin onurlu olduğunu belirlemek değil” diyerek… Read More

21’inci Yüzyılda Kapital kitabının yazarı Fransız iktisatçı Thomas Piketty, Fransa’nın en bilindik madalyası olan Legion d’Honneur’ü (Onur Lejyonu) “Devletin görevi kimin onurlu olduğunu belirlemek değil” diyerek reddetti.

Fransız iktisatçı Thomas Piketty, Legion d’Honneur nişanını reddetti.

AFP’ye konuşan Piketty “Bu ödülü reddettim çünkü kimin onurlu olduğunu belirleme yetkisinin devlette olmadığını düşünüyorum. Fransız devleti Fransa ve Avrupa’daki büyümeye odaklanırsa daha iyi olur” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından verilen ödüle bu sene Thomas Piketty ile birlikte, 2014 Nobel Ekonomi ödülünü kazanan Jean Tirole ile Nobel Edebiyat ödülünü alan Patrick Modiano layık görülmüştü.

Bir zamanlar Fransız Sosyalist Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Piketty son dönemde Hollande’a sert eleştiriler getirmişti.

thomas-piketty 980

Napoléon Bonaparte’ın, 19 Mayıs 1802 tarihinde imzaladığı bir kanun ile oluşturulan Legion d’Honneur nişanı, bugüne kadar tüm yönetimlerce dağıtılmaya devam edildi.

Legion d’Honneur nişanını bugüne kadar Türkiye’den alanlar arasında Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli, Nebahat Akkoç, Ekrem Akurgal, Celal Atik, Behiç Erkin, Nilüfer Göle, Hicri Fişek, Ümit Boyner, Ara Güler, Sakıp Sabancı, İnan Kıraç, Oya Eczacıbaşı ve Güler Sabancı gibi iş, sanat ve edebiyat dünyasından isimler bulunuyor.

blog comments powered by Disqus