YAŞAM

Karda bırakılan araçlarla TEM otoparka döndü

TEM Otoyolu, kış lastiği olmayan araçların yola çıkması ve yoğun kar altında tedbirsiz sürüş sonucu adeta otoparka döndü. Dün akşam bastıran kar yağışı nedeniyle TEM'de ilerleyemeyen sürücüler, araçlarını yol kenarına bırakarak yaya olarak evlerinin yolunu tuttu. Bugün TEM Otoyolu Gaziosmanpaşa mevkii Ankara istikametinde çok sayıda aracın yol kenarlarında park halinde olduğu görüldü. Araçlar, kar yağışının devam etmesi nedeniyle sahipleri tarafından henüz alınamadı. Read More

TEM Otoyolu Mahmutbey mevkii Edirne istikametinde onlarca araç yoğun kar yağışı nedeniyle yolda kaldı. Geceyi araçlarında geçirmek zorunda kalan sürücüler 10 saati aşkın süredir beklediklerini söyledi.

Doğan Haber Ajansı’nın derlemesine göre, dün akşam saatlerinde bastıran kar yağışı yola çıkan sürücüleri olumsuz etkiledi. TEM Otoyolu Edirne istikametinde, Mahmutbey gişeleri geçtikten sonra onlarca araç, TIR, kamyon yolda kaldı. Yolda kalan araçların sürücüleri geceyi araçlarında geçirmek zorunda kaldı.

Yol kenarında bırakılan otomobillerin bazılarının da boş olduğu görüldü.

15 saatten fazla yolda kalanlar var

Bazı TIR sürücüleri akşam 18.00-19.00 sıralarında yolda kaldıklarını ve geceyi araçlarında geçirdiklerini belirtti.

Sürücülerden bazıları araçlarını çıkarmaya çalışırken, bazıları da çekici beklediğini belirtti.

Sırbistan’a giderken yolda kaldı

Sırbistan’a giden bir TIR da yolda kaldı. Sürücü el işaretleriyle suyunun olmadığını, yemeğinin olduğunu söyledi ve 10 saattir yolda olduğunu belirtti.

TIR’lar park alanında

Yoğun yağış nedeniyle bazı TIR’lar ise yol kenarında bulunan park alanına girerek geceyi burada geçirdi. Sürücüler kar bitmeden yola çıkamayacaklarını belirtti.

İstanbul’da kar bilançosu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kar yağışıyla ilgili kentteki son durumu açıkladı.Açıklamada, kar yağışının özellikle Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Başakşehir, Arnavutköy ve Mahmutbey etkili olduğu kaydedildi.

Ana arterlerde kar yağışı nedeniyle önemli bir sorunun yaşanmadığı belirtilen açıklamada “TEM, kayan 11 TIR nedeniyle tıkandı. İBB ekipleri ve İtfaiye Karayolları ekiplerine takviye giderek kayan TIR’ları kaldırma çalışmalarına katıldı. TIR’lar İtfaiye ekipleri tarafından yol kenarlarına çekildi. E-5 ve TEM de birçok araç kayarak yolları tıkarken 52 trafik kazası meydana geldi. Kayan TIR’lar nedeniyle TEM Edirne istikametine araçlar yollarda bekledi. Ekipler bariyerleri keserek ters yönlerden girip kayan ve kaza yapan TIR’lara müdahale etti. Şehir içinde ve çevre yollarında özellikle kar lastiği kullanmayan araçların neden olduğu kazalar ve yolda kalmalar meydana geldi. Yoğun trafik olan bölgelere mazot ve benzin tankerleri gönderilerek ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtıldı” denildi.

İstanbul’da ara sokaklarda kar çilesi

İstanbul’u dün akşam saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı bugün de devam ediyor.

Sabah saatlerinde evlerinden çıkan vatandaşlar toplu ulaşım araçlarına binebilmek için ana yollara yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Yoğun kar yağışı ve yolların karla kaplı olması nedeniyle vatandaşlar yürümekte zorlandı. İş yerlerine araçları ile gitmek isteyen bazı vatandaşlar araçlarını ara sokaklardan çıkartamadı. Bazı vatandaşlar ise araçlarını dün akşamdan kolay bir şekilde çıkabilecekleri yerlerde bıraktı. Bir vatandaş kar ile kaplanan aracını sıcak su ile temizlemeye çalıştı. İstanbul’un yokuş semtlerinde araçlar yamaçlarda çıkamayarak patinaj yaptı. Şişli -Akağalar Caddesi’nde bir taksi şoförü hızını alamayarak hızlı bir şekilde yokuş aşağıya kaydı. Korna çalarak aşağıya kayan taksinin önünde şans eseri araç ve yayanın olmaması herhangi bir yaralanma veya can kaybına neden olmadı. Cadde üzerlerinde park halinde çok sayıda aracın olduğu görüldü.

Otomobilini çıkartmaya çalışan bir kişi, “Arabayı çıkartmaya çalışıyorum. Yukarıda oturuyorum, arabamı buraya bıraktım. Arabamı sıcak su ile temizlemeye çalışıyorum. İşe gideceğim, ancak şuradan dönersem gerisi açık” diye konuştu.

İşyerine gitmeye çalışan İsmail Çevik ise, “İşe gidiyorum, Beylikdüzü’nden geliyorum. Beylikdüzü’nden buraya ulaşım felaket. Beylikdüzü Sibirya, buralar gene iyi durumda. Ana yola kadar yürüdüm, Allahtan metrobüs çalışıyor. Metrobüs çalışmasa işe falan gelemeyeceğiz.Geç kaldım ancak gelememekten iyidir” dedi.

İstanbul’da kar yağışı gece de etkili oldu

Dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı gece boyunca etkili oldu. Kar yağışının keyfini çıkaran bazı vatandaşlar ‘selfie’ çekerken bazıları ise kartopu oynadı.

İstanbul’da dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı gece de etkili oldu. Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde vatandaşların bazıları kar yağışı altında ‘selfie’ çekerken ,bazı vatandaşlar da kartopu oynayarak karın keyfini çıkardı.

Kar yağışına rağmen çalışmak zorunda olanlar da vardı. İstiklal Caddesi’nde Kestane satan Mustafa Akdağ, “Valla çok zor oluyor. Ama yapacak bir şey yok çalışmak zorundayız. 9 saatten beri buradayım. Akşam kar yağışından beri buradayım” dedi.

Çay satan bir esnaf ise,“Soğuk havaya rağmen çalışıyoruz. Ekmek parası için çalışıyoruz. Bu işin zorluğu da var kolaylığı da var. İki saatten beri buradayım bir saat sonra gitmeyi düşünüyorum” dedi.

Anadolu yakasında kar

Kar Anadolu yakasında da etkili oldu. Maltepe’de bazı araçlar ara yollarda kalınca, sürücülerin yardımına vatandaşlar koştu. Kar nedeniyle

patinaj çeken aracın bağajına oturup ağırlık oluşturarak aracın kurtulmasını sağladı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Kız kulesi kar yağoşıyla birlikte kartpostallık görüntüler oluşturdu. Kadıköy Meydanı beyaza büründü.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda taksi kuyruğu

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı’da uçaklardan inen yolcular, havalimanının dışında taksi bulmakta zorluk çekti. Taksilerin hava şartları yüzünden havalimanına gelemediği öte yandan Atatürk Havalimanı’na inmeyen bazı uçakların Sabiha gökçen Havalimanı’na inmesinden dolayı yoğunluk olduğu öğrenildi. Yoğunluk yüzünden yolcular uzun süre taksi kuyruğunda bekledi. Kuyrukdaki yolcular 1 saat boyunca taksi beklediklerini belirtti.

İptal üstüne iptal!.. Uzun kuyruklar oluştu

Kar yağışı nedeniyle İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yüzlerce sefer iptal olurken THY’de iptal edilen sefer sayısı 610’a ulaştı.

Atatürk Havalimanı’ndan uçuş yapan Türk Hava Yolları ile yerli ve yabancı havayolu şirketlerinin bilet gişeleri ve kontuarlarında yolcular uzun kuyruklar oluşturdu. Yorulan yolculardan bazıları yerlere yattı. Bu arada THY’nin Dış Hatlar Terminali’nde bulunan CIP Salonu olarak hizmet veren giriş noktasında “İstanbul Lounge” yazısının altında yatan yolcular ilginç görüntüler oluşturdu. THY basın müşavirliğinden yapılan açıklamada 610 seferin iptal olduğu ve 76 seferin farklı meydanlara yönlendirildiği bildirildi. THY 5900 yolcusunu da otellere yerleştirirken 20.000 civarında kumanya dağıttı.

İstanbul’a inemeyince Gaziantep’e indiler

Türk Hava Yolları’nın (THY) Hindistan, Maldivler, Güney Afrika ve Vietnam’dan Türkiye’ye yolcu taşıyan 4 uçağı, İstanbul’daki kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı’na inemeyince Gaziantep Havalimanı’na iniş yaptı.

Uçaklardaki yaklaşık bin yolcu, kentteki otellere yerleştirildi. (Ajanslar)

(Fotoğraf: twitter.com/kazavar via @muratkazanasmaz)

blog comments powered by Disqus