DÜNYA

SpaceX, Falcon 9’u uzaya götüren roketin dünyaya inişini yayınladı

SpaceX, Falcon 9’un 10 adet Iridium NEXT uydusunu taşıdığı ve 14 Ocak’ta tamamladığı uzay seyahatinin profesyonel görüntülerini Flickr hesabından paylaştı. Read More

SpaceX, Falcon 9’un 10 adet Iridium NEXT uydusunu taşıdığı ve 14 Ocak’ta tamamladığı uzay seyahatinin profesyonel görüntülerini Flickr hesabından paylaştı.

Paylaşılan görüntüler arasında uyduları uzaya taşıyan ilk bölüm roketinin dünyaya başarılı bir şekilde dönüş yapıp iniş yapmasını içeren görüntü de yer alıyor. SpaceX, iniş yapabilen ve yeniden kullanılabilen roketlerle uzaya yolculuk masraflarını kısmayı hedefliyor.

Elon Musk’ın liderliğinde hareket eden SpaceX firması hatırlanacağı üzere Eylül ayında yaşadığı patlamayla gündeme gelmişti. Helyum tankından kaynaklı olduğu açıklanan problemin ardından SpaceX’in 9 Ocak’ta gerçekleştirdiği uzay seyahati ile bu problemin üstesinden geldiğini de göstermiş oldu.

Görüntülerde roketin dünyaya dönüşü ve bir gemiye yumuşak bir şekilde inişi net bir şekilde görülüyor.

 

 

SpaceX’in Iridium Coomunications ile gerçekleştirdiği 492 milyon dolarlık anlaşma bugüne kadar gerçekleşen en pahalı uzay anlaşmalarından bir tanesi. Bu anlaşma kapsamında Iridium NEXT isimli uyduların taşıma işlemi SpaceX tarafından gerçekleştirilecek.

 

blog comments powered by Disqus