TÜRKİYE

Rus Dışişleri Bakanı, uçak krizinin ardından ilk kez Türkiye’de

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün düzenlenecek Türkiye- Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5’inci Toplantısı'na katılmak üzere dün akşam saatlerinde Alanya’ya geldi. Read More

Türkiye- Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı yarın Alanya’da gerçekleştirilecek. Toplantı için önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geldi. Saat 18.40’ta Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na iniş yapan Bakan Çavuşoğlu’nu Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci ve Alanya Kaymakamı Hasan Tanrısever ile Alanya’da faaliyet gösteren Uluslararası Rus Kültür Okulu’nun öğrencileri çiçeklerle karşıladı. Havalimanında kendisini bekleyenleri selamlayan Bakan Çavuşoğlu, makam aracıyla Alanya’ya geçti.

Yarım saat sonra Lavrov geldi

Mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak toplantıya katılacak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise saat 19.10’da özel uçakla Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na iniş yaptı. Rus Bakan Lavrov’u, Gazipaşa ve Alanya kaymakamları ve Rus Okulu öğrencileri çiçekle karşıladı. Kendisini karşılayanları selamlayan Lavrov, apronda hazır bekleyen makam aracına binerek kalacağı otele doğru yola çıktı.

Otele giriş yaptılar

alanya lavrov otelRus Bakan Lavrov havalimanının ardından toplantının yapılacağı Rubi Platinum Otel’e geçti. Otelin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, basın mensupları otelin önüne yanaştırılmadı. Otele giriş sırasında da yol trafiğe kapatıldı. Lavrov’un ardından Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun konvoyu da aynı güvenlik önlemleri altında otele giriş yaptı.

İkili görüşme yapılacak

Geçen yıl 24 Kasım’da Suriye’de düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesiyle son bulmuştu. Sergey Lavrov, geçen yıl yaşanan krizin ardından ilk kez Türkiye’ye geldi.

Lavrov-Çavuşoğlu görüşmesinin ana gündemi Suriye

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen V. Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’nın ana gündemi Suriye olacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, toplantı sırasında bakanlar aktüel ikili, bölgesel ve uluslararası sorunları görüşecekler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki durum hakkında fikir alışverişi yapacaklar. Görüşmelerin merkezinde öncelikle Suriye’de uluslararası terörle mücadelede işbirliği konusu olacak ve Suriye krizinin uluslararası haklar prensipleri temelinde diyalog kurularak siyasi raya oturması için atılacak adımlar belirlenecek.

İki liderin 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da, 3 Eylül’de G20 zirvesinde ve 10 Ekim’de İstanbul Dünya Enerji Kongresi’nde olmak üzere üst düzey temasları ilişkilerin normale dönmesini ciddi şekilde hızlandırdı.

Bu arada Üst Düzey Konseyi faaliyetlerinin yenilenme kararı alındı ve Konsey’in ana mekanizmaları tekrar başlatıldı. 6 Aralık’ta Rusya ve Türkiye Başbakanlarının görüşmesi yapılacak. Stratejik Planlama, toplantısı sırasında Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Moskova’ya ziyareti görüşülecek.

Stratejik Planlama Grubu’nun çalışmalarında ticari ve ekonomik bağlarındaki negatif engellerin engellenmesine büyük önem verilecek. 2016 yılının 9 ayı içerisinde ticaret hacmi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 38.2 oranında azalarak 11.15 milyar dolara azaldı. Türkiye Rusya’nın dış ticaretinde 7 sırada, Rusya ise Türkiye’nin ticaretinde 6. sırada yer alıyor. Bu sebepten dolayı Türk ürünlerine uygulanan özel ekonomik önlemlerin kaldırılma konusu görüşülecek.

Lavrov ve Çavuşoğlu, ikili kültür ve insani işbirliğinin yeniden başlatılmasını görüşecekler. Rusya, bakanların görüşmesinin Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesine ciddi katkı sağlamasını öngörüyor.

V. Stratejik Planlama Grubu, Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın önderliğindeki Üst Düzey İşbirliği Konseyi çerçevesinde faaliyet gösteriyor. (DHA)

blog comments powered by Disqus