DÜNYA

Romanya’da ‘yolsuzluk affı’ sonrası halk sokağa çıktı

Romanya'nın başkenti Bükreş'te, hükümet tarafından çıkarılan ve 'yolsuzluk affı' olarak nitelenen kararnameyi protesto için yaklaşık 150.000 kişi sokakları doldurdu. Read More

BBC Türkçe Servisi’nin aktarımına göre ülke medyası, gösterileri, 1989’da komünizmin çöküşünden bu yana en büyük eylemler olarak tanımlıyor.

Protestoya konu olan kararname, “yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle” hapiste olan çok sayıda yetkiliye özgürlük getiriyordu.

Başkent Bükreş’teki protestoda bazı göstericiler, hükümet binaları önünde barikat kuran polisle çatıştı. Gerilimin arttığı veya polisin göstericileri dağıtmak istediği noktalarda göstericilerden bazıları yanlarındaki havai fişek ve sis bombalarını polise atarken, emniyet birimleri gruba göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Romanya’da iktidarda olan Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Sorin Grindeanu, tepki çeken kararnamenin “cezaevlerindeki kalabalığı azaltmak için” gerekli olduğunu açıklamıştı.

Grindeanu’yu eleştirenler, Romanya liderinin, “yolsuzluktan hüküm giymiş müttefiklerini kurtarma amacı taşıdığı” görüşünde. (BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus