DÜNYA

Reuters’a göre Trump ABD’ye girişlere yeni sınırlama getiriyor

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden attığı mesajda, ''Yarının (bugün) ULUSAL GÜVENLİK konusunda büyük bir gün olması planlanıyor. Birçok şeyle birlikte o duvarı da öreceğiz!'' yazdı. Reuters haber ajansı ise, Trump'ın Çarşamba gününden itibaren ABD'ye göçmen girişlerini sınırlayan ve sınır denetimlerini artıran bir dizi idari kararnameye imza atacağını aktardı. Read More

BBC Türkçe Servisi’nin aktarımına göre, bu kararnameler arasında mültecilerin kabulünün geçici olarak durdurulması ve Orta Doğu ve Afrika’daki yedi ülkenin vatandaşlarına verilen vizelerin geçerliliğinin askıya alınması da yer alıyor.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan Kongre danışmanları ve göç uzmanlarına dayandırdığı haberinde, vatandaşlarına verilen vizelerin askıya alınacağı ülkeler Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen olarak sıralandı.

Ajansa konuşan kaynaklar, Trump’ın Çarşamba günü imzalaması beklenen ilk kararnamede sınır güvenliğini artırıcı bir dizi önlem olacağını söyledi. Kaynaklara göre, Trump’ın mültecilerin girişini sınırlayan düzenlemelere ise haftasonuna kadar imza atması bekleniyor.

Trump, seçim kampanyası sırasında Müslümanların ABD’ye girişini engelleyeceğini ve ABD’deki Müslümanların kayıt altına alınacağını söylemişti.

ABD Başkanı, ayrıca kaçak göçmen girişini engellemek için ABD-Meksika sınırına duvar öreceğini ve ülkede yasadışı bulunan kişilerin sınır dışı edileceğini açıklamıştı.

Trump’tan tartışmalı iki petrol boru hattı projesine onay

ABD Başkanı Donald Trump, dün de ülkesinde tartışma yaratan ve büyük protestolara yol açan iki boru hattı projesinin inşasına yönelik kararameleri imzalamıştı.

Başkanlık kararnamelerini imzalarken kameralara poz veren Trump, “Şu andan itibaren ABD’de boru hatları döşemeye başlayacağız… Tıpkı eski günlerde döşediğimiz gibi” dedi.

Eski Başkan Obama Keystone XL boru hattının inşasına çevrecilerin baskısı sonrası onay vermemiş, Dakota Access boru hattının inşası da protestolar sonrası durdurulmuştu.

Trump ise seçim başkanlık kampanyası süresince Keystone XL boru hattını ve kömür endüstrisi başta olmak üzere, fosil yakıt kullanımını destekleyeceği sözü vermiş, küresel ısınmanın gerçek olmadığını savunmuştu.

Keystone XL boru hattı ile ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol tesislerine Kanada’dan petrol taşıması hedefleniyor.

Trump, destekçileri yerine protesto edenlerin fotoğrafını paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık yemini ettiği gün toplanan kalabalığa ilişkin yeni bir gafa imza attı. Yemin törenine katılanların sayısı ile ilgili medyada yer alan haberlere sert bir karşılık veren ve 20 Ocak’ta gerçekleşen törende 1,5 milyon kişinin bulunduğunu öne süren Trump, basını yalan haber üretmekle suçlayıp, gazeteciler için ‘yeryüzündeki en haysiyetsiz insanlar’ ifadelerini kullanmasının ardından, ABD Başkanlığı (POTUS) Twitter hesabından bir fotoğraf paylaştı.

Trump, fotoğrafa iliştirdiği mesajda, ‘Dün ulaştırılan bir fotoğraf, alt ve üst kat basın salonlarında sergilenecek. Teşekkürler Abbas!” dedi. Trump, fotoğrafı POTUS hesabından kendisini izleyen 22 milyon kişi ile paylaştı. Ancak, 20 Ocak günü başkanlık yemini eden Trump’ın paylaştığı kalabalık fotoğrafının, Trump’ı protesto etmek için yapılan Kadınlar Yürüyüşü’nün yapıldığı 21 Ocak tarihinin bulunması büyük gafı gözler önüne serdi. (BBC Türkçe, Reuters, DHA, ZETE)

blog comments powered by Disqus