TÜRKİYE

Çavuşoğlu: Reina saldırganının kimliği belirlendi

İstanbul Ortaköy'de bulunan gece kulübü Reina'ya yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının failini bulmak için operasyonlar devam ederken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırganın kimliğinin belli olduğunu açıkladı. Read More

Bu sabah Anadolu Ajansı (AA) editör masasına konuk olan Çavuşoğlu, “İstanbul’daki terör saldırısını düzenleyen kişinin kimliği belirlendi. Yakalanmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Kaldığı eve de gidildi, bakıldı. Ayrıca bağlantıları ne, kimler yardım etmiş… Bu konularla ilgili titiz bir şekilde çalışmalar sürüyor” dedi.

Ancak Dışişleri Bakanı, saldırganın kimliğiyle ilgili daha fazla ayrıntıya girmedi.

IŞİD, yaptığı bir açıklamayla saldırıyı üstlenmişti.

saldirgan reina

Konya’dan İzmir’e gelen Kırgız ve Uygur 3 aile gözaltında

IŞİD’lilere yönelik operasyonlar çeşitli illerde devam ederken, operasyonlarda elde edilen bilgilerde, Kasım ayında Konya’ya eşi ve 2 çocuğuyla gelen IŞİD mensubunun kentin Bosna Hersek Mahallesi’nde ev kiralayan yabancı uyruklu 3 aileyle ilişki kurduğu saptandı. Reina katliamından sonra Konya’da polisin yaptığı baskınlarda, 3 ailenin kaldığı evlerde kimse bulunamadı. Evleri boşalttıkları belirlenen 3 aile de sır oldu.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube ekipleri yaptıkları çalışmada Konya’dan, Uygur Türkü ve Kırgız ailelerin İzmir’e geldiğini saptadı. Bu kişilerin kaldığı İzmir’in Buca İlçesi’ndeki adreslere dün gece yapılan operasyonda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 3 aileye mensup 27 kişi gözaltına alındı.

İkinci bir saldırgan var mı?

Öte yandan Reina’nın yılbaşı gecesindeki misafirlerinden Fas uyruklu Sofia Nasslahsen, yılbaşı gecesi saldırısını Fas Dünya Haberleri’ne anlattı. Reina saldırısından yara almadan kurtulan kadın, olayı anlatırken mekanda bir değil iki silahlı saldırgan olduğunu savundu. Nasslahsen, saldırganların mekana saat tam 01.15’de girerek ateş açmaya başladıklarını ve ‘Allahu ekber’ diye bağırdıklarını söyledi.

Restoranda büyük panik yaşandığını ve insanların kendi oturdukları teras bölümüne doğru koştuklarını anlatan Faslı kadın, “Tamamen siyah giyinmiş elinde kalaşnikof olan bir kadın vardı. İnsanlara ateş etmeye başladı. Herkes yerdeydi, bazıları diğerlerinin üzerinde” dedi.

Nasslahsen, birçok insanın yere yatarak hedef olmamak için ölü taklidi yaptığını da aktardı.

Nasslahsen, “TV’lerde söylenenin aksine iki kişi vardı” diye konuştu ve bu kişilerin gaz bombası da attığını aktardı. Kendisinin bu sırada bayıldığını anlatan Faslı kadın, 1 saat sonra ayıldığında saldırganların hala mekanda olduğunu savundu.

Silahlı kişilerin restoran bölümüne devamlı girip çıktığını aktaran Nasslahsen, polisin saldırının başlangıcından 1,5 saat sonra içeri girdiğini dile getirdi.

“Problem şu ki, polisler dışarıda bekledi. Olayı kontrol altına alamadılar çünkü saldırganların bombalı olabileceğinden çekindiler” şeklinde görüşünü aktaran Faslı kadın, polislerin saldırganları yakalamadıkları için korku içinde mekana girdiklerini söyledi.

Kadın ve bir arkadaşı saldırı sonrası polis merkezine gittiklerini söylerken bir arkadaşına ise birinin bileğine ve diğerinin dizine olmak üzere iki kurşun isabet ettiğini ifade etti. (BBC Türkçe, DHA, ZETE)

blog comments powered by Disqus