EKONOMİ

Petrol üretiminin kısılmasıyla TL, euro ve dolar karşısında en düşük seviyede

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) petrol üretimini sınırlama konusunda anlaşmaya varmasıyla petrol 53 doları aşarken, ABD ekonomisinde iyileşmeye işaret edilen verilerle dolar yükselerek 3,5061 liraya ulaştı, euro 3,7401 lira ile yeni tarihi rekor düzeye çıktı. Read More

Merkez Bankası’nın “çifte faiz artışı”na karşın, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin dondurulması yönünde tavsiye kararı almasının ardından dolar geçen hafta 3,4766 liralık tarihi rekor düzeye tırmandı.

Euro da ABD Başkanlık seçimi sırasında Donald Trump’ın seçileceğinin kesinleşmesinin ardından gelen Türk lirası satışlarıyla anlık olarak 3,69 TL’yi görmüştü.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hazırladığı ve genel ekonomik durumu değerlendiren Bej Kitap’ta (Beige Book) “ekonomik görünümün genel olarak pozitif olduğu” belirtildi. Buna karşılık, genel olarak ücretlerin, enflasyonda Fed’in istediği artışı destekleyecek kadar yükselme olmadığının da altı çizildi.

OPEC’in dün Viyana’da yapılan toplantısından, Rusya ile de anlaşarak, 2008 yılından bu yana ilk kez petrol üretiminde kesinti yapılması yönünde bir karar çıktı.

Günlük 33,6 milyon varille dünyanın petrol üretiminin üçte birini gerçekleştiren OPEC yeni anlaşma çerçevesinde Ocak 2017 itibariyle üretimini günlük 1,2 milyon varil azaltacak.

OPEC toplantısı öncesi 45 dolar dolayında olan, Türkiye’nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 10’dan fazla artışla 53 doları da aşarak, 53,45 dolara çıkarken, ABD hafif ham petrolünün varil fiyatı da 50 doları aştı. Uluslararası piyasalardaki petrol analistlerine göre fiyatlar 60 dolara ulaşabilir. (DHA, ZETE)

blog comments powered by Disqus