EKONOMİ

Deloitte, otomatizasyon sebebiyle geleceği risk altında olan meslekleri açıkladı

Çok da uzak olmayan bir gelecekte bazı işlerin tamamen robotlar tarafından yapılacağı tahmin ediliyor. Otomasyonun, yani mekanize edilmiş robotları ve yapay zekayı bir araya getiren yazılım sisteminin önümüzdeki beş yıl içinde ABD’deki mesleklerin yüzde 6’sını ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor. Read More

Bunların arasında beklenilenin aksine sadece düşük ücretli çalışanların işleri yok; aynı zamanda, yüksek beceri gerektiren ve bilgiye dayalı işler de tehlike altında. Aralarında hukuk ve muhasebe işlerinin de olduğu bu meslekler önümüzdeki dönemde önemli ölçüde azalabilir. Deloitte’un tahminine göre hukuk sektöründeki görevlerin yüzde 39’u önümüzdeki 10 yılda otomatikleştirilebilir. Başka bir araştırmaya göre de muhasebecilerin gelecekte mesleğini kaybetme tehlikesi yüzde 95.

Fast Company’nin haberine göre, tehlike altında olanlar tabii yalnız hukukçular ve muhasebeciler değil; robotlar tarafından üstlenilmesi beklenen meslekler arasında bilgi işçileri, perakende satışçıları ve beden işçileri de bulunuyor. İşte gelecekte yaygınlaşması beklenen otomasyon nedeniyle yok olma riski taşıyan meslekler:

  1. Sigorta şirketi çalışanları
  2. Banka memurları ve temsilcileri
  3. Hesap uzmanları
  4. İnşaat işçileri
  5. Stok mal yöneticileri ve stokçular
  6. Çiftçiler
  7. Taksiciler
  8. Fabrika işçileri
  9. Gazeteciler
  10. Sinema yıldızları
blog comments powered by Disqus