TÜRKİYE

Ortaköy’de gece kulübüne silahlı saldırı: En az 39 ölü

Türkiye'de ​2017 yılı saldırı haberiyle başladı. İstanbul'un ünlü gece kulüplerinden Reina önüne gelen en az bir saldırgan, gece 01.15 sularında mekana doğru uzun namlulu silahlarla ateş açıp polis ve bir sivili öldürdükten sonra içeri girdi. İçeride gerçekleşen katliamla birlikte en az 39 kişi hayatını kaybetti. Saldırgan kalabalığa karışıp mekandan kaçtı. Read More

Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’ya saat 01.15 sıralarında silahlı saldırı gerçekleşti. Uzun namlulu silahla kapı önündekilere ateş açan saldırgan 1 polis ile 1 vatandaşı öldürdükten sonra içeriye girdi. İçeride yeni yıl kutlaması için bulananların üzerine kurşun yağdıran saldırgan en az 39 kişiyi öldürdü. Saldırıda 65 kişi de yaralandı.

Öte yandan saldırıyı birden fazla kişinin gerçekleştirdiğine yönelik görgü tanıklarının ifadesi de var. Saldırganın taksiyle geldiği ve direkt ateş açmaya başladığı bilgisi mevcut.

reina ortakoy saldiri 1Öte yandan saldırganın noel baba kıyafetiyle saldırdığı yönünde saldırının hemen ardından bölgeden gelen bilgiler vardı, ancak taksiyle gelen kişinin takım elbiseli olduğu güvenlik kayıtlarına yansımış durumda.

Gece kulübünde saldırı sırasında 700-800 kişi bulunuyordu. Saldırı sırasında birçok kişinin canlarını kurtarmak için denize atladıkları aktarılıyor.

Saldırgan kalabalığa karışıp mekandan yaya olarak kaçtı.

İçişleri Bakanı’ndan açıklama

reina ortakoy saldiri 2Ortaköy’deki gece kulübüne silahlı saldırının ardından Hakkari’den İstanbul’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Soylu, “Aldığımız bilgilere göre 39 insanımız hayatını kaybetti, 21’inin kimliği belli, 18’inin kimliğiyle ilgili tespit çalışmaları devam ediyor. Ölenlerin 15’i yabancı uyruklu 5’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Kimliği belirlenemeyenlerle ilgili çalışmalar devam ediyor” dedi.

reina ortakoy saldiri 4Saldırının saat 01.15 sıralarında gerçekleştiğini aktaran Soylu, “69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. 4’ü ağır olarak aktarıldı. Elbetteki bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Milletin umutlarını tazelediği bir yılbaşı gününde, inasnların korumasız olduğu bir yerde böyle insanların bir şeyden habersiz olduğu anda insanlık dışı ve aşağılık bir saldırı” dedi.

Saldırgan kayıp

reina ortakoy saldiri 6Saldırıyı gerçekleştiren kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Soylu, “Emniyetimiz gerekli operasyonları başlattı. Yakın bir zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz. İnşallah böyle bir terör saldırısı ile bir daha karşılamayız. Başımız sağ olsun. Şu anda net bir değerlendirme yapmak doğru değil. Olay yerine geçeceğiz oradan da hastanede yaralıları ziyaret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Reina’nın sahibi Koçarslan’dan açıklama

Reina’nın sahibi Memet Koçarslan yazılı bir açıklama yaptı. Gerekli tüm güvenlik tedbirlerinin günler öncesinden alındığını belirten Koçarslan, reina ortakoy saldiri 7 “Yaklaşık iki haftadır Arnavutköy-Bebek-Ortaköy Boğaz hattında olağanüstü emniyet tedbirleri alınmış, tüm bu noktalara çadırlar kurulup 24 saat sabit uygulama yapan ekipler yerleştirilmiştir. Sahil güvenlik ekipleri ile deniz tarafında da gerekli önlemler alınmıştır. Emniyet güçlerimiz tarafından alınan tüm bu önlemlere rağmen maalesef bu elim olay gerçekleşmiştir. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

Koçarslan, “Yaşadığımız bu korkunç olay, insanlığa, milletimize, huzurumuza, birliğimize, kardeşliğimize, ekonomimize, turizmimize yani tüm ülkemize yapılmış kalleş ve hain bir terör saldırısıdır. İçimiz kan ağlıyor, kurşunlar ciğerimize saplandı. Bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, kapıdaki görevli polis arkadaşlarımız, içeride bulunan turist kardeşlerimiz, garsonundan komisine kadar hepsi bizim evlatlarımızdır. Hayatını kaybeden tüm kardeşlerimiz için Allah’tan rahmet, yaralananlar için acil şifalar, ailelerine ise sabır ve metanet diliyorum” dedi.

reina ortakoy saldiri 8Birlik mesajı da veren Koçarslan, “İnsanlığa, milletimize ve ülkemize yapılan bu terör saldırısının, birliğimizi bozamayacağına, kardeşliğimizi yok edemeyeceğine, devletimizin milletimizle el ele terörü yok edeceğine inancımız tamdır” ifadesini kullandı. (ZETE, DHA)

reina ortakoy saldiri 5

blog comments powered by Disqus