YAŞAM

Opera’nın yeni tarayıcısı Neon ile internette gezinme deneyimi sil baştan

Opera, Neon adı verdiği yeni internet tarayıcısını duyurdu. Neon, tasarımıyla alışagelmiş internet tarayıcısı tasarımlarından ayrılıyor. Read More

Neon’un açılış sayfasına girdiğiniz anda farklılığı hissediyorsunuz. Kısa yollar, yer işaretleri veya sık girilen internet siteleri ekranda baloncuk gibi gözüküyor. Ekran koruyucunun üzerinde hareket ediyormuş gibi duran bu baloncukları istediğiniz gibi konumlandırmanız mümkün. Görsel açıdan oldukça şık bir görüntü sunduğu kesin.

Screenshot_4

Açılan sekmeler ise geleneksel görüntüden daha farklı. Her yeni sekmede ekranın kenarında yeni bir baloncuk beliriyor ve sekmeler arasında geçiş gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu baloncukları kullanarak ekranı ikiye bölmeniz mümkün oluyor. Özellikle iki sayfa arasında bilgi transferi yapan kişiler için oldukça kullanışlı gözüküyor.

Neon’un bir diğer kullanışlı özelliği ise ekranda görülen sayfanın kısmi ekran görüntüsünü alabilmek. Daha önce Mac’lerde karşımıza çıkan ve Mac kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran bu özellik bundan sonra Neon’u kullanan herkes tarafından kullanılabilecek.

Bir diğer özellik ise baloncuklar aracılığıyla o sayfalarda oynatılan medyayı kontrol etmeniz mümkün olacak. Örneğin birinci sekmedeki videoyu durdurup ikinci sekmede bulunan bir parçayı dinleyebileceksiniz. Üstelik bunu yaparken sayfalar arasında geçiş yapmanıza gerek kalmıyor. YouTube ve Vimeo videolarını tek noktadan hızlıca yönetebileceksiniz.

İlk etapta geleneksel internet tarayıcılarının yerine geçmesi zor olsa da Neon ile yeni bir tasarım anlayışı başladı. Bu farklı internet tarayıcısı macOS ve Windows kullanıcılarının kullanıma sunuldu. Programı buradan indirebilirsiniz. (Stuff)

blog comments powered by Disqus