YAŞAM

Ölmüşlerin adına su faturası kesildi, köylü faturaları mezarlığa götürdü: “Öbür dünyada ödersiniz”

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy’de su abonesi olan kimse yok. Ancak BUSKİ, aralarında hayatını kaybedenlerin de birçok kişiye fatura kesti. Başköy sakinleri hayatını kaybedenlerin su faturalarını mezarlarının üzerine bırakarak ''Öbür dünyada ödersiniz'' derken, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkilileri ise, 'Büyükşehir Yasası gereği' aboneliği bulunmayan köylere aboneliği teşvik amaçlı 3 ayda bir cüzi miktarda fatura gönderildiğini belirtti. Read More

Köylerinin yakınına kurulan mermer ocakları yüzünden suları kirlenen ve tepkilerini kadınlar ve çocuklar ile Bursa’da çeşitli eylemler yaparak gösteren Başköy sakinleri, 2012 yılında başlattıkları hukuk mücadelesini geçtiğimiz yıl kazanarak mermer ocaklarının kapanmasını sağladılar. Su ihtiyaçlarını köydeki çeşitli yerlerde bulunan çeşmelerden karşılayan 130 haneli Başköy’e, Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) 16’sı ölen toplam 130 kişi adına 15 liralık su faturası gönderdi.

Evlerinde, abonelikleri bulunmayan, su şebekesi çekilmeyen, su saati olmayan Başköylüler kendilerine ve ölen kişiler adına gönderilen faturayı görünce şok oldular.

Faturayı mezarlarına götürdüler

Köyde yaşayan aileler, hayatını kaybedenlerin ismine gelen su faturalarını, “Size su faturası geldi. Bu dünyada ödeyen yok, öbür dünyada ödersiniz” diyerek mezarlarının üzerine bıraktılar. Ölenlerin kabri başında Fatiha okuyan Başköy Muhtarı Hasan Acar, “Allah’ım, mezarlıkta yatan ninelerimize, dedelerimize su faturası gelmiş. Öbür dünyada onları bu faturalardan sorumlu tutma” diyerek dua etti.

“Faturaları ödemeyeceğiz”

Yıllardır sularını kirleten mermer ocaklarıyla hukuk mücadelesi verdiklerini hatırlatan Başköy Muhtarı Hasan Acar, BUSKİ’nin köye su şebekesi döşemeden 130 kişiye su faturası göndermesini şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Köy sakinlerinin adres bilgilerinin Orhaneli Nüfus Müdürlüğü’nden aldığını söyleyen Acar, “40 yıldır doğal kaynak sularımızı kullanıyoruz. Kendi ellerimizle toprağı kazarak boru çektik ve suyu köyümüze getirdik. Doğal kaynak suyu kullandığımız için su saatimiz ve aboneliğimiz yok. Belediyeye, ‘şebekemizi yapın abone olalım’ dedik. Belediye şebekemizi yapmadı ama su faturası gönderdi. Bu faturaları ödemeyeceğiz” dedi.

BUSKİ: Yasalar gereği gönderdik

Bu arada Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkililerinin yaptığı açıklamada, Büyükşehir Yasası gereği köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde aboneliği bulunmayan vatandaşları aboneliğe özendirmek amaçlı yasalar gereği 3 ayda bir su faturası gönderileceğini söyledi.

blog comments powered by Disqus