TÜRKİYE

Öldürülen büyükelçi Andrey Karlov’un adı sanat merkezine verildi

Suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un adı, öldürüldüğü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki (ÇSM) sergi salonuna verildi. Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ''Biz siyasi düşüncemiz, etnik kökenimiz, inancımız ne olursa olsun Türkiye'de barış içinde, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz'' dedi. Read More

Çankaya Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 19 Aralık 2016’da katıldığı “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya” fotoğraf sergisinde uğradığı menfur saldırıda öldürülen Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un adını, yaşamını yitirdiği sergi salonuna verdi.

“Türkiye’de barış içinde kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz”

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Andrey Karlov’un isminin verildiği salonun açılışında yaptığı konuşmada, Büyükelçi’nin öldürülmesinin Türk ve Rus halklarını derinden yaraladığını belirtti. Türkiye ile Rusya’nın diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkilerinin düzeldiği dönemde Karlov’un öldürülmesiyle iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin yanı sıra dostluğun da hedef alındığını ifade eden Başkan Taşdelen, şöyle devam etti:

“Şunun altını özellikle çizmek gerekiyor, terör bir insanlık suçudur, terörü kim yaparsa yapsın katlettiği insanlıktır ve bu nedenle gücümüzün yettiğince terörü lanetliyoruz. Terör asla amacına ulaşamayacak, terörün en büyük amacı halkı, bizleri sindirmek. Biz de her terör eyleminde haykırıyoruz ki asla başarılı olamayacak. Bu saldırılarda hayatını kaybeden askerimize, polisimize ve yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Biz siyasi düşüncemiz, etnik kökenimiz, inancımız ne olursa olsun Türkiye’de barış içinde, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz. Türkiye bu zamana kadar nasıl geldiyse, bundan sonra da yoluna dimdik devam edecek. Barış adına, kardeşlik adına, dostluk adına Sayın Karlov’un adı, öldürüldüğü salonda sonsuza dek yaşayacak.”

Anma konseri

Törenin ardından, Büyükelçi Andrey Karlov’un anısına, tenor Zafer Mutlu ve piyanist Rustam Rahmedov tarafından “Andrey Karlov Anma Konseri” gerçekleştirildi. ÇSM’nin Yaşar Kemal Salonu’nda düzenlenen konserde, ikili anma törenine gelen sanatseverlere Türkçe ve Rusça şarkılarla unutulmaz bir gece yaşattı. İzleyiciler ‘Sarı Gelin’ ve ‘Ah Bir Ateş Ver’ şarkılarında Tenor Mutlu’ya uzun süre eşlik ederken, piyanist Rahmedov’un performansı dakikalarca alkışlandı.

blog comments powered by Disqus