DÜNYA

Musul için Irak ordusu Geyera cephesinden harekete geçti

Musul'un IŞİD'den alınması için dün başlatılan operasyon devam ederken, Musul'un güneyinde yer alan Geyera cephesinden Musul'a doğru harekete geçen Irak ordusu, El Zaviye köyünü aldı. Peşmerge güçleri dün 9 köy ile birlikte 200 kilometrekarelik bir alanı IŞİD'ten temizlerken, Peşmergenin Hazır cephesinde bu sabahtan itibaren sessizlik hakim. Read More

Karadan, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin, havadan ise Irak Hava Kuvvetleri ile koalisyon güçlerinin destek verdiği Musul operasyonu kapsamında bugün sabah saatlerinde Irak ordusunun Musul’un güneyinde bulunan Geyera cephesinden harekete geçtiği belirtildi. Irak ordusunun, Irak Hava Kuvvetleri ve koalisyon güçlerinin uçaklarının hava desteğindeki harekatta, El Zawiyah Köyü’nün kontrolünü ele geçirdiği ve stratejik Hamam Alil nahiyesine ilerlediği belirtildi. Geyare cephesinden karadan harekete geçen Irak ordusuna Geyare Havaalanı’nda konuşlu bulunan ABD uçakları da destek verdi.

Peşmerge cephesi bugün sessiz

Musul operasyonuna 4000 Peşmerge ile destek veren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi güçlerinin dün Musul’a yönelik saldırı başlattığı Hazır cephesinde ise bugün sessizliğin hakim olduğu gözlendi.

Hazır cephesinden dün 3 koldan Musul’a doğru ilerleyen ve çevresindeki köyleri IŞİD’ten temizlemeyi hedefleyen operasyonda, 9 köy ile 200 kilometrekarelik alan IŞİD’ten temizlenmişti. Bugün sabaha karşı Hazır cephesinden IŞİD’ın kontrolünde olan Hamdaniye bölgesindeki IŞİD hedeflerine aralıklarla top atışları yapılırken, IŞİD’ten alınan köylerde patlayıcı temizliği yapılıyor.

Abadi: Türklerin olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim

Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Bağdat’taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü. Görüşmede Abadi, Türkiye hakkında konuştu. Abadi, ”Türklerin, Irak’a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak’ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz’’ dedi.

Abadi, ‘’Türkiye iç sorunlarını dışarıya taşımak için Saddam Hüseyin’in politikasını benimsemiştir. Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak’ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik. Türk askerlerinin bölgede kalması, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar verecektir’’ dedi.

Ayrıca Başbakan Abadi ‘’Erdoğan, Irak Kürtlerini asimilasyona maruz kaldığını söylüyor. Peki, siz Türkiye Kütlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?’’ diye konuştu.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde protesto…

(AP/Karim Kadim)

(AP/Karim Kadim)

Irak’taki Şii lider Mukteda es-Sadr’ın Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde protesto çağrısı sonrası bugün erken saatlerde binlerce kişi elçilik önüne gelerek protesto gösterisi yaptı.

Ellerinde dövizler de taşıyan protestocular, Türkiye askerinin Irak’tan çekilmesini istedi. Protestocular elçilik önüne gelişi sırasında arandılar. Irak güvenlik kuvvetleri de elçilik önünde tedbir aldı.

Irak Dışişleri Bakanlığı: “Türk heyeti ile görüşmelerde anlaşmaya varılmadı”

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Cemal, Türk askeri üssünün yer aldığı Başika ve Musul operasyonu konuları ile ilgili olarak dün Bağdat’a ziyarette bulunan Türk heyeti ile yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılmadığını belirtti.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Cemal yaptığı açıklamada, “Türk Heyeti tarafından önerilen fikirler, Irak Hükümeti’nin talebi ve beklentisi düzeyine yanıt vermedi. Türkiye Cumhuriyeti, Irak’ın egemenliğine saygı göstermeli ve Başika kampından askerlerini çekmeli. Irak Hükümeti, Musul’un kurtarma operasyonunda Kahraman Milli Kuvvetlerimize güvendiğimizi ve Irak topraklarında her hangi bir yabancı muharip birliklerin bulunmadığını ifade etmekteyiz” dedi. (DHA)

blog comments powered by Disqus