SPOR

MHK, video hakemi en kısa zamanda hayata geçirme peşinde

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasını en kısa zamanda hayata geçireceklerini söyledi. Read More

Süper Lig hakemleri ve Süper Lig yardımcı hakemlerinin 2016-2017 Sezonu Devre Arası Semineri, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’teki Çalıştay Luxury Otel’de devam ediyor. Seminerde MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ile TFF Merkez Hakem Kurulu Hakem Danışmanı Roberto Rosetti, katılımcı hakemlere sezonun ikinci yarısındaki uygulamalar ve talimatlar ile ilgili bilgi verdi.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Yusuf Namoğlu, 16 haftalık sezona iyi başladıklarını ve ilk haftaları iyi geçirdiklerini anlattı. Bir iki spesifik hata yaşandıktan sonra yeniden toparlanıldığına değinen Namoğlu, “15’inci hafta çok iyi giden haftamızdı. 16’ncı hafta bazı hataların olduğu hafta olarak hafızalarda kaldı. Burada yapmış olduğumuz hataları masaya yatırıp geleceğe dönük aynı hataları yapmamak için çeşitli uygulamalardan geçtik. İkinci yarıda bilgi dağarcığına koyduğumuz bu bilgilerle çok daha iyi maçlar yöneteceğimize, arkadaşlara inancım tamdır” diye konuştu.

Namoğlu, VAR uygulaması hakkında eleştiri dozu olan bir konuya değinmek istediğini belirtti. Hakeme yardımcı olan teknolojik bir sistem olduğunu anlatan Namoğlu, “Tıpkı gol çizgisine konan gol kararı gibi. Biz de bundan esinlenerek gözlemcilik müessesemizi, bir nevi teknolojik gözlem anlamında bir sisteme doğru Avrupa’da da olan örnekleriyle karışık hale getirip farklı bir noktaya getirme çalışmalarını yapıyoruz. İnşallah en kısa zamanda hayata geçireceğiz” dedi.

TFF Merkez Hakem Kurulu Hakem Danışmanı Rosetti: “Terim futbol ve hakemlik konusunda uzman”

Süper Lig hakemleri ve Süper Lig yardımcı hakemlerinin 2016-2017 Sezonu Devre Arası Semineri’nde konuşan TFF Merkez Hakem Kurulu Hakem Danışmanı İtalyan Roberto Rosetti, Türkçe ‘günaydın’ diye hakemleri selamladı.

Konuşmasında Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki terör olaylarından dolayı üzgün olduğunu belirten Rosetti, bunu yaşayan ailelere kendisini yakın hissettiğini kaydetti. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’den çok önemli bir sunum izlediklerini dile getiren Rosetti, Terim’in futbol ve hakemlik konusunda uzman olduğunu söyledi.

Fiziksel testten geçtiklerini kaydeden Rosetti, mental ve teknik olarak 100 üzerinde pozisyon izleyerek sezona hazırlandıklarını kaydetti. Roberto Rosetti, “Futbol her zaman hızlanarak devam ediyor. Süper Lig önemli maçlara sahne oluyor. Kendi işimizde çok çalışarak hazırlık yapmalıyız. Hakemlerin önceliği oyunu ve oyuncuları korumak” dedi.

Aynı pozisyonlara aynı ceza

Futbol klipleriyle sunum yapan Rosetti, ayak ayak üzerine gelen hareketlerde hakemlerin oyuncuları cezalandırmasını istedi. Arkadan rakibin sağlığını tehlikeye düşürecek hareketlerde oyuncuların kırmızı kartla cezalandırılması gerektiğini kaydeden Rosetti, bu konuda hakemlerden sıfır tolerans istedi. Rosetti, “Kontrolsüz hareketlerde oyuncuya dokunulmaması durumunda bile sarı kart kullanılmalı. Temasın şiddetini dikkate almamız gerekiyor. Hakemlerde istikrar önemli, hakem aynı pozisyonlarda aynı cezaları vermeli” diye konuştu.

Napoli – Beşiktaş maçındaki ofsayt kararı

İtalyan hakem Rosetti, Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’nde İtalyan takımı Napoli ile mücadele ettiği ve deplasmanda 3- 2 kazandığı maçtan da bir ofsayt kararını hakemlerle paylaştı. Napoli’nin, maç 2- 2 devam ederken bir golünün ofsayt gerekçesiyle iptal edilmesini değerlendiren Rosetti, “Bu ilginç ofsayt pozisyonunu seçtik. Karar doğru, rakibe olan yakınlık aradaki farkı yaratıyor” dedi.

“Hakemin etrafını sarmak mobbing”

Rosetti, oyuncaların faul yapan oyuncunun ceza almasını engellemek ya da sağlamak amacıyla hakemin etrafını sarmasının mobbing ve tacize girdiğini belirterek, “UEFA talimatlarına göre mobbing ve taciz en azından sarı kart gerektirir” dedi.

Programın kapanış konuşmasını yapan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, hakemlere maçtan önce fizik ve mental olarak hazır olmaları uyarısı yaptı. Namoğlu, “Sahada iyi yer alarak pozisyonları çok daha iyi göreceğiz. İnanıyorum ki ikinci yarı çok daha iyi maçlar çıkaracağız. Bütün arkadaşlarıma hakem şansı ve üstün başarı diliyorum” diye konuştu.

blog comments powered by Disqus