YAŞAM

Meteoroloji, İstanbul için saat verdi: Kar 16.00’da batıdan başlıyor

İstanbul için hayatın duracağı saatler yaklaşıyor. Meteoroloji'ye göre, İstanbul'da kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışın, saat 16.00 civarında İstanbul'un batısında Çatalca Silivri hattında karla karışık yağmur ve kar şekline dönmesi, saat 20.00'ye kadar il geneline yayılarak yoğun kar olarak gece boyu ve Cumartesi günü devam etmesi ve 20 santimetre üzerinde kar örtüsü bırakması öngörülüyor. Read More

Meteoroloji’nin verdiği bilgiye göre Pazar günü hava zaman zaman kar yağsa da güneşli geçecek. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri de Cumartesi’ye göre daha düşük yoğunluklu olmak üzere yine kar bekleniyor.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “İstanbul’da halen güneybatı yönlerden (lodos) kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esen rüzgarın öğleden sonra kuzeybatı (karayel) yönüne dönerek kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmeye devam edeceği ve 10 derece üzerinde bulunan hava sıcaklığının akşam saatlerine doğru hızla azalarak sıfır dereceye ineceği tahmin ediliyor” denildi.

20 cm üzeri kar örtüsü

Kar yağışının başlayacağı saatin de verildiği açıklamada, “Kuvvetli yağmur ve sağanak şeklindeki yağışın, saat 16.00 civarında İstanbul’un batısında Çatalca Silivri hattında karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği saat 20.00’ye kadar il geneline yayılarak yoğun kar olarak gece boyu ve Cumartesi günü devam edeceği ve 20 cm üzerinde kar örtüsü bırakacağı bekleniyor. Pazar gününden itibaren kar yağışının etkisini azaltarak aralıklarla önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edeceği tahmin ediliyor” ” bilgilerine yer verildi.

Gündüz dahi sıcaklık artılı değerlere çıkmıyor

Kentte gündüz bile sıfır derelerin görüleceği belirtilen açıklamada, “Hava sıcaklığının hissedilir derecede azalarak, mevsim normallerinin 10 derece altında seyredeceği ve gündüz sıcaklıklarının bile İstanbul’un büyük bölümünde hafta ortasına kadar sıfır derecenin altında olacağı tahmin ediliyor. Yer yer tipi şeklinde etkili olacak yoğun kar yağışıyla birlikte kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta ulaşımda aksamalar olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Marmara ve Kuzey Ege için yoğun kar uyarısı

Meteoroloji, Marmara ve Kuzey Ege bölgelerinde yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, yoğun kar nedeniyle buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Bugün (Cuma) öğle saatlerinden itibaren Tekirdağ ve Kırklareli çevrelerinde; akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Çanakkale) ile gece saatlerinden itibaren Kütahya, Manisa ve Uşak çevrelerinde etkili olması beklenen kar yağışlarının, bu gece ve yarın (cumartesi) yoğun olarak devam edeceği ve yer yer 20 cm üzerinde örtü bırakacağı tahmin ediliyor.

Yoğun kar yağışıyla birlikte buzlanma ve don olayı beklendiğinden başta ulaşımda aksamalar olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Meteoroloji’den ikinci uyarı: “Mevsim normallerinin çok altında olacak”

Meteoroloji, “Balkanlar üzerinden gelen aşırı soğuk havayla birlikte bugün kuzeybatı kesimlerde, Cumartesi gününden itibaren Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu ve Batı Akdeniz’de mevsim normallerinin 10-15 derece altında hava sıcaklığı beklenmektedir” dedi.

DHA’dan ilginç gözlem: Edirne ile İstanbul arasındaki sıcaklık farkı 15 derece

Soğuk hava öğle saatlerinde Edirne’den giriş yaptı. Kar yağışıyla birlikte kentte ölçülen sıcaklık -4.4 dereceye kadar düştü. Edirne’nin bu dereceyi gördüğü aynı saatte 200 kilometre uzaktaki İstanbul’daki sıcaklık 10 dereceğinin üstünde, hatta bazı yerlerde 14 derece ölçüldü.

Trakya’da kuzeyli yönlerden esen rüzgarın önümüzdeki saatlerde İstanbul’da da hakim olması, sıcaklığın hızla düşmesine ve kar yağışına dönüşmesi bekleniyor. İstanbul’da öğle saatlerine kadar güney yönlü rüzgarlar gözleniyordu. (ZETE)

blog comments powered by Disqus