YAŞAM

Marmara ve Kıyı Ege için sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara ve Kıyı Ege'de kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu ve sel riski olduğunu aktardı. Read More

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, şiddetli yağış nedeniyle ani sel ve su baskını gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Bu gece saatlerinden itibaren batı bölgelerde etkisini artıracak olan yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların; Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli (21-50 mm) olacağı, İstanbul’un Avrupa Yakası, Tekirdağ, Balıkesir, Manisa ve İzmir çevreleri ile Çanakkale’nin doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 mm) olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, vb. olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Bölgedeki yağışların yarın akşam ve gece saatlerinde kara döneceği tahmin ediliyor. Meteoroloji bu yöndeki uyarısını değiştirmedi.

Fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun iç ve batı bölgeleri için fırtına uyarısında bulundu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, fırtına nedeniyle çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi:

“Rüzgarın; Bugün ve yarın (Cuma) Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Karadeniz’in iç kesimlerinde güney yönlerden fırtına şeklinde (60-80 km/saat) esmesi beklenmektedir. Güney yönlerden esen rüzgarın yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra Marmara ve Kuzey Ege’de yön değiştirerek kuzeybatı (karayel) yönüne dönmesi beklenmektedir. Başta soba ve bacı gazı zehirlenmeleri olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar, iç bölgelerde kar erimeleri, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” (ZETE)

blog comments powered by Disqus