Şu görünüyor ki oyun “sistem” sınırlarını aştı. Son seçim sonuçlarıyla komodinin üstüne bırakılan başkanlık, onlara göre sadece sayılardan ibaret 300-400 kişinin ölümünden sonra yine gündeme gelecek. Her akşam yatarken komodinin üstüne bakıp “bugün başkanlık için ne yaptım” diyenler, her biri “yaşama umudumuz” olan onlarca kişiyi katlettiklerinde ne yazık ki bu pozisyona daha da yaklaşıyorlar. İş çığırından çıktı. Ben bile sistemden değil de onu aşan “kişi”den söz ediyorsam, kapitalist sistemin burjuva hukukunu çok arayacağımız günler olacak.

SANLIURFA'NIN SURUC ILCESINDE MEYDANA GELEN PATLAMAYLA ILGILI HDP VE CHP HEYETI AMARA KULTUR MERKEZINE GELEREK ACIKLAMADA BULUNDU. FOTO:ALI LEYLAK-SANLIURFA-DHA

Bu patlama Reyhanlı katliamından da çok farklı. Reyhanlı, Suriye’ye müdahaleye ABD’nin ikna edilebilmesi için, ABD ziyaretinden birkaç gün önce düzenlenmiş, sonuç olarak beceriksiz bir provokasyondu. Burada ise bomba ve katliam tamamıyla iç politikaya dönük bir saldırı. Komodinin üzerine bırakılmış başkanlık, ne yazık ki iki-üç patlamayla ya da birkaç suikastla, yani kamuoyunun geniş bir kesiminin benimsediği birkaç kişinin öldürülmesiyle, “açık ve net” müsait duruma gelecek. Son günlerde iyice sıklaşan “organik-inorganik terörizm” söylemi de bu konuda zaten her zaman hazır bir ittifakı da yanına taşıma hazırlığı.

Yani benim beklediğim yerli bir Fujimori hamlesi. Eski Peru devlet başkanı -ki o başkandı- Fujimori, “ülkeyi olağanüstü halden kurtarmak için olağanüstü hal ilan ederek” yönetimi tek başına devir almıştı. Ekonomik olarak başarılı biri gibi görünüyordu. Buradan farklı olarak “Aydınlık Yol” gerillasını önemli ölçüde etkisiz hale getirmişti ve daha yüksek bir oy oranıyla başkandı. Çok uzun bir şekilde anlatmaya yerim olmadığı için, Fujimori, özetle, yönetimi bütün yetkileri ile devir aldıktan sonra istikrarın devamını sağladı ve şimdi de cezaevinde!

Bugün madem sistem dışına çıktık, devam edelim. Bundan 20 yıl sonra eğer televizyonlar durursa, yapılacak diziler bu dönemi anlatırken “Eş durumu” kıskançlığı yüzünden her yetkinin zaten sahibi olan Başbakanlığı bırakıp, sonra ona tekrar kavuşmak isteyen bir figürü anlatacak ve çok muhtemelen dizi saraydan başlayıp cezaevinde sonlanacak.

Bu katliamda bütün yitirdiklerimizin, “Dans edilecek bir devrimi” inşaya giden bütün arkadaşların anısına saygıyla…