Devletleri hiç sevmem. Hiçbir işe yaramazlar. Savaş çıkarırlar. Sınır çizer ve mayın döşerler. Alçaktırlar. Her türlü düzenbazlığın resmi halidirler. Cezaevleri ve darağaçlarının, giyotin ve elektrikli sandalyenin sahipleridirler. Bin bir güçlükle kazandıklarımızın üzerinden haraç alır, vergi keserler – Bir filmde vardı. Vergi memuru, bir kadının evine gelip vergisini ödemesini istiyordu. “Ben ödedim vergimi” diyordu kadın. “Her gün kek yapıp köşede çocuklara dağıtıyorum. Bu benim vergim. Size vermiyorum. Siz top, tüfek alıp savaş çıkarıyorsunuz…”

Mesela bizde sünnet düğünü ile “çiftlerin bu mutlu gününde” tadında ortaya karışık bu gösterileri hazırlayanlar, çok muhtemel bir düğün salonu geleneğinden geliyorlar

Bir de devletin daha da kötüsü olanlar var. Beterin de beteri. Koca bir kompleks yumağı adeta. Bunun bir kısmı, küçük faşistin besin kaynağı devasa gösteriler… Her gün onlar, küçük faşistler için yeniden yaratılmış tarihsel ve dinsel referanslar uyduruyorlar. Hindistan’daki teoliberal iktidarın yaptıklarının tam anlamıyla benzeri bu. Mesela ikisinde de organize edilen bu yeni tarih ve dini seremonilerin dışı büyük, kocaman, iri; içi ise bomboş kelimenin tam anlamıyla kof… Mesela bizde sünnet düğünü ile “çiftlerin bu mutlu gününde” tadında ortaya karışık bu gösterileri hazırlayanlar, çok muhtemel bir düğün salonu geleneğinden geliyorlar. Pamuk şekeri gibi bir şey bu, ağzına alınca eriyip doğrudan kanser kanser kana karışıyor. Küçük faşistler için de tam anlamıyla bir sünnet düğünü, hemen erkek olup Fatih’in atıyla gerdeğe giriyorlar – Bunun üstüne bir de liberal aklı çeleyim diye bizim vergilerimizle yapıyorlar diyeceğim ama belki bir savaş helikopteri az alırlar diye bu vergi kısmına pek girmiyorum. Ancak ideolojik etkisi bir savaş helikopterinden daha az da değil doğrusu.

(Kayhan Özer, Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, via AP)

(Kayhan Özer, Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, via AP)

Madem bu kompleks yumağı seremoniler sidik yarışı yapıyor, o zaman birkaç hatırlatma yapalım. Mesela kendisinden en az 10 kat daha büyük Brezilya’yı “feth” eden Portekiz bu durumda “feth”ini 10 boyutlu filan kutlamalıydı. Mesela İngiltere “feth” törenlerine girişseydi, kraliçe uyuyacak zaman bulamazdı. İspanya kralı koca Amerika kıtasının temsili fetih törenleri için tacı ile birlikte yatıp kalmak zorundaydı…

Ayrıca küçük ve büyük faşiste sormalı; neden biz yapınca “fetih” onlar yapınca “işgal” oluyor? Bu çok salakça bir tanımlama değil mi?

Ve sizin yeniden diriliş dediğiniz, bu 3 boyutlu kompleks imparatorluğu mu?