DÜNYA

Macaristan’da mülteciye çelme takan kameramana hapis cezası ancak hapse girmeyecek

2015 yılında bir mülteciye çelme takıp düşüren Petra Laszlo üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Laszlo'nun cezası üç yıl boyunca bir daha böyle bir eylem yapmama şartıyla ertelendi. Read More

Gazeteduvar’ın haberine göre, Macaristan’ın Szeged kentindeki mahkemede hakim, Petra Laszlo’nun hareketinin toplumda infiale neden olduğunu söyledi ve savunmasını inandırıcı bulmadı. Mahkeme, Laszlo’yu 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Laszlo’nun cezası üç yıl içerisinde benzer bir suçu işlememesi şartıyla ertelendi.

Macaristan’ın aşırı sağcı Jobbik Partisi’ne yakınlığıyla bilinen N1TV isimli internet televizyonu adına çalışan Laszlo, 2015 yılı Eylül ayında, Sırbistan sınırındaki mültecileri görüntülemek üzere bölgede görevlendirilmişti.

Polisten kaçan mülteci bir kıza tekme atan, kucağında çocuğu olan başka bir mülteciyi de çelme takıp düşüren Laszlo’nun bu görüntüleri, bölgedeki diğer gazetecilerin kameralarına takılmış ve tüm dünyada infiale neden olmuştu. Laszlo bu olay ortaya çıkınca çalıştığı kanaldan kovulmuştu. (Duvar)

blog comments powered by Disqus