EKONOMİ

KOBİ’lere “nefes almaları için” TOBB Nefes Kredisi desteği

Türkiye ekonomisinde yaşanan darboğaz sebebiyle küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) destek amacıyla hazırlanan 'Nefes Kredisi'nin lansmanı yapıldı. Lansmanda Başbakan Binali Yıldırım konuştu. Read More

Başbakan Yıldırım, KOBİ’ler İçin Nefes Kredisi Lansmanı’na katıldı. Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ imza töreninde Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de yer aldı.

TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu iş birliğiyle ortaya çıkan nefes kredisinin lansmanında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanı’mız ile Başbakan’ımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektör olarak biz de katkı sağlamış olduk. KOBİ’lere 5 milyar lira kredi sağlayacak nefes kredisi ortaya çıktı. Nefes kredisiyle KOBİ’lere yüzde 15-18 olan faizi, yıllık yüzde 9,90’a aylık da 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlayacağız. 3 ay içerisinde maksimum yaklaşık 80.000 KOBİ’mizin derdine derman olacağız. KOBİ’lerimizi faizin altında ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Ekonomimizi ayakta tutan KOBİ’ler

İmza töreni öncesinde nefes kredisine ilişkin değerlendirmede bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye ekonomisinin güçlü temellere dayandığını vurguladı. KOBİ’lere gereken desteğin verilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, “Olay net. Ekonomimizi ayakta tutan kesim KOBİ’ler. Ekonomiyi ayakta tutan önemli bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün bugünlerde yaşadığımız dövizdeki dalgalanmaları, küresel piyasalardaki hareketliliği de dikkate aldığımızda öncelikli olarak desteklenmesi gerekiyor. Onların beklediği nefesi, desteği vermemiz gerekiyor” dedi. (DHA)

blog comments powered by Disqus