TÜRKİYE

Ankara’nın yılan hikayesine dönen Keçiören metrosu nihayet açıldı

Bundan 12 yıl önce, 15 Temmuz 2005'te bitirileceği açıklanan ancak inşaatı yılan hikayesine dönen Keçiören Metrosu bugün nihayet açıldı. Read More

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce inşaatına başlanan, 2011’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilen Keçiören metro hattı hizmete açıldı. Açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ankara Valisi Ercan Topaca ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldı.

Törende konuşan Başbakan Yıldırım, Keçiören metro hattıyla ilgili bilgi vererek, “Günde 50.000 yolcu taşıyacak. (Editörün notu: Metro saatte 50.000 yolcu taşıma kapasiteli) 9 tane durağı var. Tam kapasiteyle çalıştığında günde 50.000 yolcu taşınacak. Hattın devreye girmesiyle Ankara’da raylı sistem uzunluğu, 65 kilometreye çıkıyor. Sivas ve İzmir’e hızlı tren çalışmaları devam ediyor. İnşallah 2019’da bu hatları tamamlayacağız. Ankara’yı dünyanın tanıdığı bir mega kent haline getiriyoruz” dedi.

Başbakan’dan gençlere: “Aşkınız bitmesin ama Keçiören Metrosu bitti”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürütürken, Keçiören Metrosu’na test sürüşü için geldiklerinde, yanına gelen bir gençle aralarında geçen diyaloğu anlatan Başbakan Yıldırım, “Geçenlerde bunun test sürüşüne geldiğimizde, o zaman Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdürüyordum. Bir genç bana dedi ki ‘Sayın Bakanım, bizim buradaki Keçiören Metrosu gençler arasında önemli bir söyleme dönüştü’. Nedir o? ‘Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin’. Bundan doğrusu çok etkilendim; ama gençler için de yeni bir tavsiyem var. Siz yeni bir slogan bulun. Aşkınız bitmesin, devam etsin; ama Keçiören Metrosu bitti. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Gazino İstasyonu’nun yeni adı ‘Şehitler İstasyonu’

Keçiören metro hattının başladığı Gazino İstasyonu’nun adının, Şehitler İstasyonu olarak değiştirildiğini açıklayan Yıldırım, “Bu metronun başladığı yer, Gazino diye bir yer. 15 Temmuz, Keçiörenlilerin, Ankaralıların gösterdikleri o kahramanlıkların bir ufak karşılığı olarak Keçiören Belediyemiz ve bu ilçemizde oturanların büyük bir talebi yerine getirilerek, Gazino İstasyonu’nun adı da Şehitler İstasyonu’na döndü. meydanın adı da Şehitler Meydanı oldu. Şehitlerimiz için ne yapsak azdır. Onlar bu toprakların sigortasıdır, garantisidir” dedi.

Metro 15 Ocak’a kadar ücretsiz

Keçiören Metrosu’nun 15 Ocak’a kadar ücretsiz olacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bugünden itibaren fiyatı 2,5 lira belirlendi. Ayın 15’ine kadar ücretsiz olarak hizmet verecek” dedi.

Konuşmaların ardından metro ile ilk yolculuk yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatman koltuğuna geçmesiyle temsili ilk sefer; makinist bölümünde Başbakan Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Arslan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile gerçekleştirildi.

Seyahat süresi 17 dakikaya iniyor

Atatürk Kültür Merkezi (AKM)-Keçiören arasındaki seyahat süresini 17 dakikaya indirecek Keçiören Metro hattında, başlangıçta 6 set vagonlarla 7 dakika aralığıyla hizmet verilecek. İhtiyaca göre, servis aralığı daha da kısalacak 9200 metre uzunluğundaki Keçiören Metrosu’ndan, AKM istasyonunda Batıkent Metrosu’na aktarma sağlanacak. (ZETE)

blog comments powered by Disqus