EKONOMİ

Beklenen kar yağışı nedeniyle uçuşlarda kısıtlamaya gidiliyor

DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü, gece yarısından itibaren İstanbul ve çevresinde beklenen kar yağışı nedeniyle 00.01 - 23.59 saatleri arasında uçuşlarda yüzde 20 oranında kapasite kısıtlamasına gidileceğini duyurdu. Read More

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü, beklenen yoğun kar yağışında uçuş trafiğinin etkilenmemesi amacıyla pistlerde ve apronlarda 24 saat süreyle 46 araç ve 270 personelle alarma geçti.

DHMİ yetkililerinden alınan bilgiye göre üç vardiya halinde ve her vardiya de doksanar kişi olmak üzere pist başlarında ve apron kenarlarında hazır bekleyen araçlarla yapılacak karla mücadele için şöyle denildi:

“Özellikle pistlerde yapılacak olan kar mücadelesi için tam 7 adet çekerli tip Kombine araçlarımız var. Bunlar ön tarafta karı küredikten sonra orta tarafta süpürme işlemi yapıyor. Son bölümünde ise üfleyip kurutma sistemi devreye girerek bir anda üç işlemi birden yapan araçlar. Kompakt adı verilen araçlarımız ise apron ve pistlerdeki kar ve buzları kürüyor. Pino adını verdiğimiz daha küçük çaptaki araçlarımız ise uçak ve körük altlarındaki karları temizliyor.”

DHMİ ekipleri dışında havalimanında yer hizmeti veren diğer firmalar da kar yağışında koordineli olarak çalışacaklarını belirten DHMİ yetkilileri, “DHMİ, geçtiğimiz günlerdeki yoğun kar yağışında karşılaşılan bazı sorunlar nedeniyle, 39 araca 7 yeni araç takviye edilerek, sayının 46’ya çıkarıldı” dediler.

Yetkililer, kar nedeniyle olası pist kapanması durumunda maksimum 30 dakikada bir pistin açılabileceğini anlatarak, tesislerinde uçaklara yönelik buz temizleme ve önleme çalışmalarına da hazır olduklarını kaydettiler.

blog comments powered by Disqus