DÜNYA

Kanada’da camiye silahlı saldırı: 6 ölü

Kanada'nın Quebec kentinde bir camiye yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda en az 6 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Kanada Emniyeti, Quebec İslami Kültür Merkezi'nde gerçekleşen olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Read More

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre kentte yayınlanan yerel bir gazete olan Le Soleil’de saldırganlardan birinin 27 yaşında olduğu ve Quebecli ismi taşıdığını iddia etti. Aynı gazete, saldırganlardan birinin de Kalaşnikof taşıdığını öne sürdü. Saldırının akşam namazı sırasında meydana geldiği açıklandı.

Dini merkezin yetkilisi olan Mohamed Yangui, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, saldırı sırasında camide olduğunu ancak kaç kişinin yaralandığını bilmediğini söyledi.

Radyo Kanada’ya konuşan görgü tanıkları, iki kişinin camide bulunan onlarca insanın üzerine ateş açtığını açıkladı.

Quebec Başbakanı Philippe Couillard, halkın güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemin alındığını ifade ederek, “Quebec’in Müslüman inancı taşıyan halkının yanındayız” dedi.

“Quebec Büyük Camii” olarak bilinen merkez, Haziran ayında kapısına bırakılan bir domuz başı ile gündeme gelmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da haftasonu yaptığı açıklamada ABD’nin yeni göçmen politikasına zıt bir şekilde “Farklılıklar zenginliğimizdir” demiş, tüm göçmenlere Kanada’nın kucak açtığını açıklamıştı. (BBC Türkçe, ZETE)

blog comments powered by Disqus