DÜNYA

Kanada’da 6 kişinin öldüğü cami saldırısıyla ilgili bir kişi tutuklandı

Kanada'nın Quebec kentinde bir camiye yönelik Pazar akşamı gerçekleştirilen ve 6 kişinin öldüğü silahlı saldırıyla ilgili Fransa kökenli bir Kanadalı tutuklandı. Tutuklanan kişi 'saldırgan' olarak açıklandı. Read More

Tutuklanan kişinin 27 yaşında ve öğrenci olduğu, ölen 6 kişi için toplam 6 kez ‘birinci derece cinayet’ ile suçlandığı aktarıldı. Alexandre Bissonnette isimli saldırgan, yaralı durumdaki 5 kişi için de ayrı ayrı cinayete teşebbüsle suçlanıyor.

Saldırı sırasında camide akşam namazı için toplanmış 50 kadar kişi bulunuyordu.

Olay sonrası “şüpheli olarak” gözaltına alınan Fas kökenli bir kişinin ise tanık olarak değerlendirilmeye başlandığı açıklandı.

Trump ve Le Pen hayranı

Saldırganın sosyal medya hesaplarını inceleyen polisler, saldırganın ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen hayranı olduğuna kanaat getirdi. Saldırganın ayrıca göçmen karşıtı olduğu da sosyal medya hesaplarından ortaya çıkarılan sonuçlardan.

Saldırganla arkadaşlık etmiş olan kişiler de bu çıkarımları doğruluyor.

Beyaz Saray kınadı

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, “saldırıyı en güçlü şekilde kınadılarını” ifade ederek, yaşanan olayın, “ABD Başkanı Trump’ın politikalarının neden gerekli olduğuna da iyi bir örnek olduğunu” açıkladı. (ZETE, BBC)

blog comments powered by Disqus