SPOR

Juan Pablo Montoya, ‘Şampiyonlar şampiyonu’ oldu

2006 yılında F1'den emekli olduğundan beri birçoğumuz Montoya adını ilk kez duyuyor olabilir fakat Juan Pablo Montoya hala hayatta ve zaferlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bunların sonuncusu da Race of Champions 2017 oldu. Read More

Her sene yapılan ‘Şampiyonlar Yarışı’; adından da anlaşılabileceği üzere motorsporları dünyasının şampiyon pilotlarının yarıştığı bir etkinlik. 1988’de ortaya çıkan bu etkinlik neredeyse her sene yapılıyor. Bu sene ise ROC 2017’nin düzenlendiği yer Miami, ABD oldu.

race of champions 3Autocar Türkiye’nin haberine göre, KTM X-Bow‘dan VUHL 05‘e, Polaris Slingshot‘tan Ariel Atom‘a kadar bir çok farklı aracın kullanıldığı ve ‘istasyon’ yöntemiyle düzenlenen yarışlara her yıl birçok yetenekli ve tecrübeli pilot katılıyor. Bu sene katılanların birkaçına örnek vermek gerekirse; Travis Pastrana, Tony Kanaan, Sebastian Vettel, Jenson Button, David Coulthard, Alexander Rossi ve daha fazlası. Görüldüğü gibi tecrübeli pilot Montoya‘nın geride bıraktığı isimler arasında farklı klasman ve dönemlerden bir çok şampiyon bulunuyor.

Peki 42 yaşındaki Kolombiyalı yarışçı gerçekten bu kadar iyi mi? Autocar ekibi, bu konunun tartışmaya açık olduğunu düşünmüyor. Yaşayan en yetenekli sürücülerden birisi olan Montoya’yı biraz hatırlayacak olursak:

race of champions 22001 yılından 2006 yılına kadar F1’de Williams ve McLaren takımlarında yarıştı. F1 tarihindeki en hızlı ve agresif pilotlardan birisi olan Montoya, 2005 İtalya Grand Prix’inde 372.6 km/s hıza ulaşarak hala kırılamayan bir hız rekoruna imza attı. F1 kariyeri boyunca 95 yarışa katışan Montoya; 7 zafer kazandı, 30 kez podyuma çıktı, 13 pol pozisyon kazandı ve 12 en hızlı tura imza attı. Günümüzde hala kırılamayan pist rekorları mevcut. Bunlardan bazıları: Hockenheimring 2001, İstanbul Park 2005, Interlagos 2004, Nürburgring 2001. Juan Pablo Montoya ayrıca 2 kez Indianapolis 500, 3 kez Daytona 24 Saat Yarışı ve bir çok NASCAR yarışı kazandı.

blog comments powered by Disqus