YAŞAM

Soğuklar Ege kıyılarında da etkili: İzmir’de okullara kar tatili

İzmir Valiliği, don ve buzlanmanın yanı sıra kar yağışının yarattığı olumsuzluklar nedeniyle eğitime Çarşamba günü ara verilmesi kararı aldı. Read More

İstanbul başta olmak üzere tüm yurtta hayatı esir alan kar, İzmir’de de sabah saatlerinde etkili oldu. Gece boyu karla karışık yağmur şeklinde olan yağış, sabah saatlerinde yerine kara bıraktı.

İzmir’de sabah saatlerinde etkisini arttıran kar, kent merkezinde hayatı olumsuz etkiledi. Şehir beyaza büründü, trafik akışında da aksamalar yaşandı. Menderes Cumaovası’nda makas arızası nedeniyle İZBAN seferlerinde de kısa süreli aksama yaşandı.

Valilikten akşam üzeri yapılan açıklamada, “Aşırı don ve buzlanmanın ve de kar yağışının araç ve yaya ulaşımında yol açacağı olumsuz etkiler göz önüne alınarak İzmir il genelinde resmi ve özel tüm ilk ve orta dereceli okullarda 11 Ocak 2017 tarihinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine 1( bir) gün ara verilmesi uygun görülmüştür. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personel aynı tarihte idari izinli sayılacaktır” denildi.

İzmir güne alışık olmadığı bir manzaraya uyandı

Doğan Haber Ajansı’nın aktarımına göre, güne kar sürpriziyle uyanan İzmirliler trafiğin de etkilenmesiyle işe, okula gitmekte zorlandı. Menderes Cumaovası’nda meydana gelen makas arızası nedeniyle İZBAN seferlerinde kısa süreli aksamalar yaşandı. Balçova-Bornova arasındaki çevre yolunda yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle sürücüler ters yönde ilerleyip geri dönmek zorunda kaldı. İzmir’in simgelerinden biri haline gelen palmiyeler de karla kaplandı. Kentin yüksek kesimlerinde yollar kar nedeniyle kapandı.

Seralar dondu

Son yılların en soğuk günlerini yaşayan İzmir’de fırtına seraların örtülerini yırttı, uçurdu. Serada yetiştirilen bitkiler ve çiçekler, eksi 9 dereceyi kadar düşen soğukta dondu. Balçova İlçesi’ndeki İnciraltı bölgesinde yaklaşık 500 dönümde üretilen çiçekler buz kesti. 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde yaşanan don olayı, çiçek fiyatlarını şimdiden dörde katladı.

Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooparatifi Müdürü Muhammet Kazdal son 20 yılda böyle bir don olayı yaşamadıklarına dikkat çekerek, seraların ısıtılması konusunda yetkililerden istedikleri desteği göremediklerini söyledi. Kazday, “Menderes, Urla Kuşçular ve İnciraltı’ndaki çiçek üretiminde yüzde 30’lara varan bir kayıp var. Çoğunun kökü değil sadece üstü dondu ama bu durumda çiçekler üç ay daha geç büyüyecek. Dona karşı üretici çift kat noylon, elyaf ve soba yakarak çiçeklerin üzerlerini de gazete kağıtı ile örterek önlem almaya çalışıyor. Sıkıntılarımızı yıllardır dile getiriyoruz fakat destek görememek biz üretecileri üzüyor” dedi.

Antalya’da kar nedeniyle ilçe bağlantıları kapandı

Antalya’nın Korkuteli, Elmalı ve Akseki ilçelerinde kar yağışı nedeniyle yollar kapandı. Korkuteli’de taşımalı eğitim verilen okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Korkuteli’nde kar kalınlığı 30 santimetreyi geçerken, kar yağışı Antalya-Burdur karayolunda da ulaşımı olumsuz etkiliyor. Burdur istikametine zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Antalya Büyükşehir, Korkuteli, Elmalı ve Akseki belediyelerine bağlı ekipleri karla mücadele çalışması başlattı. Antalya- Konya karayolunun geçiş noktası 1825 rakımlı Alacabel mevkisinde kar yağışının etkili olması nedeniyle Akseki- Seydişehir yolunda ulaşım olumsuz etkileniyor. Konya yönüne seyreden araçların zincirsiz geçişine izin verilmiyor.

Muğla’da 6 yıl sonra yağan kar okulları tatil ettirdi

Muğla’da 6 yıl aradan sonra bu saat başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Menteşe, Seydikemer, Yatağan, Ula ve Kavaklıdere ilçelerinde ilk ve orta dereceli okulların 1 günlüğüne tatil edildiğini açıkladı. Muğla- Marmaris Karayolu, saat 05.00’ten itibaren kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Bu sabahtan itibaren yağan kar yağışı, başta çocuklar olmak üzere vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Kartopu oynayan vatandaşlar, kardan adam yaptı. Telefonlarına sarılan vatandaşlar, hatıra fotoğrafları çektirdi. Kar yağışı olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Menteşe, Seydikemer, Yatağan, Ula ve Kavaklıdere ilçelerinde ilk ve orta dereceli okulların 1 günlüğüne tatil edildiğini açıkladı. Muğla Büyükşehir Belediye ekipleri ise kırsal mahallelerde ulaşıma kapanan yolları açmak için büyük çaba sarf ediyor.

Muğla- Marmaris Karayolu’nun Sakar Tepesi Mevkii ise bugün saat 05.00’ten itibaren kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

blog comments powered by Disqus