TÜRKİYE

“İzmir saldırganlarının kimlikleri tespit edildi, 18 gözaltı var”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün İzmir'de düzenlenen saldırıyla ilgili olarak 18 kişinin gözaltına alındığını ve saldırganların kimliklerinin tespit edildiğini söyledi. Read More

Bayraklı ilçesindeki Adliye binası önünde düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmanın bütün boyutlarıyla yürütüldüğünü söyleyen Bozdağ, “Saldırıyı yapanların kimliklerini, şu an bağlantılarının tespiti bakımından açıklamıyoruz” diye konuştu.

“İçeri girmeyi planlamışlar”

Bekir Bozdağ, saldırganların ağır silahlar taşıdıklarını ve içeriye girmeyi planladıklarını da söyledi. Erken davranmanın can kaybının artmasını engellediğini söyleyen Bozdağ, saldırıyı şu sözlerle anlattı:

izmir adliyesi saldiri“Birisi terör soruşturmalarının da yürütüldüğü mahkemelerin olduğu noktada iniyor ve valiz şeklinde bir çantası var. Çantasının içinde ağır silahlar var. Diğeri aracı patlama noktasına getiriyor ama planlarını gerçekleştiremiyor. Bizim değerlendirmemize göre bir tanesi C bloka dönük saldırı yaparken diğeri içeri girmeyi planlamış.”

“Yaralıların hayati tehlikesi yok”

Yaralılarla da ilgili bilgi veren Bozdağ, 9 kişinin yaralandığını, 7 kişinin tedavilerinin devam ettiğini ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi.

Bozdağ yaralıların 3’ünün avukat, 2’sinin polis, 2’sinin de sivil vatandaş olduğunu da açıkladı.

Bozdağ saldırının arkasında PKK’nın olduğunu dile getirdi. (BBC Türkçe, ZETE)

blog comments powered by Disqus