TÜRKİYE

İzmir Adliyesi’ne bombalı ve silahlı saldırı

İzmir Adliyesi'nde hakim ve savcıların giriş-çıkış yaptığı kapı önünde bir araç patlatıldı. Patlamanın ardından çatışma çıktı. AA'ya göre saldırıyı gerçekleştiren 3 kişiden 2'si öldürüldü, 1'i aranıyor. Saldırıda 1 polis ve 1 mübaşir hayatını kaybetti. Read More

Doğan Haber Ajansı muhabiri Taylan Yıldırım, CNN Türk’e yaptığı açıklamada, çevrede hasar meydana geldiğini, yerde hareketsiz yatan bir kişi olduğunu aktardı. Yıldırım’ın aktarımına göre söz konusu hareketsiz kişi saldırgan ve polislerin ateşiyle öldürüldü.

Anadolu Ajansı ise ilerleyen dakikalarda geçtiği haberinde çatışmanın sona erdiği ve 2 kişinin öldürüldüğü, saldırganlar arasında yer alan 1 kişinin ise arandığını aktardı.

Saldırıda saldırganlarla çatışmaya giren 1 polisin ve olay yerinde bulunan 1 mübaşirin yaşamını yitirdiği ve 11 kişinin yaralandığı aktarılıyor.

DHA’ya konuşan bir görgü tanığının ifadesine göre bir saldırgan, LPG’li bombalı araçla, yolda yürüyen polis memuruna çarpıyor. Adliye  önündeki polis kontrol noktasına geldiğinde araçtan iniyor ve elindeki düzenekle bomba yüklü aracı patlatıyor.

İkinci bombalı araç

Öte yandan bomba yüklü aracın patladığı yere 30 metre mesafede ikinci bir bomba yüklü araç tespit edildi. Polis çevreyi boşaltıp kordona aldı. İkinci patlama kontrollü bir şekilde gerçekleştirildi.

Camdan bakarken vurulmuş

Doğan Haber Ajansı’na göre olay sırasında, C Blok zemin katta bulunan Ağır Ceza Mahkemeleri Ön Baroya evrak götüren mübaşir Musa Can’ın, D blok 3’üncü katta bulunan 12. Asliye Ceza Mahkemesi kalemine dönerken, silah sesleri üzerine camdan dışarı bakarken başına isabet eden kurşunla vurulduğu öğrenildi.

Kamyonet aranıyor

İzmir Adliyesi’ndeki patlamayla bağlantısı olabileceği ileri sürülen şüpheli bir kamyonetin (45 YA 9402) Manisa’ya gittiği yönündeki bir ihbar, polisi alarma geçirdi. İzmir-Manisa Karayolu’nun Kuvay-ı Milliye Anıtı karşısında sıkı güvenlik önlemleri alan polis, İzmir yönünden gelen bütün araçları sıkı kontrolden geçirirken, üst araması da yaptı.

Olay yeri incelemesi tamamlandı

İzmir Adliyesi’nin hâkim ve savcıların kullandığı C Kapısı önüne bomba yüklü araçla gelen saldırganların saldırısından sonra polisin olay yerindeki incelemesi tamamlandı. Hasar gören araçlar ile saldırganların saldırıyı gerçekleştirdiği araç çekicilerle olay yerinden kaldırıldı, cadde trafiğe açıldı.

Hayatını kaybeden polis memurunun adı ise Fethi Sekin olarak açıklandı. (ZETE)

blog comments powered by Disqus