DÜNYA

İsveç Kraliyet Ailesi ferdinden Trump’a ‘göçmen’ tepkisi

İsveç Prensesi Madeleine eşi Chris O'Neill, Trump'a seslenerek, ''Bizi korumayı iddia ettiğiniz şiddet ve düşmanlığın çıkış sebebi olacaksınız. Sizin ne mantığınız, ne de duyarlılığınız var'' yazdı. Read More

ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın yedi ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişlerini yasaklama ve göçmen alımını durdurma yönündeki kararına İsveç Kraliyet ailesinin damadından sert bir tepki geldi.

İsveç Prensesi Madeleine eşi İngiliz-Amerikan vatandaşı olan iş insanı Christopher O’ Neill Instagram hesabında ellerini yüzüne kapatıp ağlayan New York’un ünlü Özgürlük Anıtı fotoğrafını paylaşarak Donald Trump’a “Acınacak cahil bir insansınız” diye seslendi.

Chris O’Neill’ın dışarıya kapalı Instagram hesabından yaptığı paylaşımı, O’Neill’ın yakın arkadaşı modacı Giancarlo Giammetti’nin kendi Instagram hesabında paylaşmasıyla kamuoyuna mal oldu.

Chris O’Neill Instagram paylaşımında, “Tüm aklı başında Amerikalılar adına başkanımızın utanç verici eylemlerinden ötürü çok özür dilerim. ABD vatandaşı olmak için üzücü bir gün. Sayın Başkan siz acınacak derecede cahil bir insansınız. Bizi koruyacağınızı savunduğunuz şiddet ve düşmanlığın çıkış sebebi olacaksınız. Sizin ne mantığınız, ne de duyarlılığınız var” diye yazdı.

Trump, vize sınırlamasını ‘Obama örneği’ ile savundu

Gelen yoğun tepkilere ve verilen mahkeme kararlarına karşın, Donald Trump yönetimi, 7 ülkeye getirilen vize sınırlaması konusunda geri adım atmadı.

ABD Başkanı Trump, konu ile ilgili yayınladığı bir açıklama ile tartışmalı vize sınırlaması kararını savundu. Trump, benzer bir kararın, Obama yönetimi tarafından 2011 yılında Irak vatandaşlarına uygulandığını ifade ederek, “biz baskıdan kaçanlara karşı şefkatli olmaya devam edeceğiz. Ama bunu yaparken ülkemizde yaşayanları ve sınırlarımızı korumayı da sürdüreceğiz” dedi.

Donald Trump’ın gelen eleştiriler sonrası Facebook’ta yaptığı detaylı açıklama, BBC Türkçe’ye göre şöyle:

“Amerika göçmenler tarafından kurulmuş gururlu bir ülkedir ve biz baskıdan kaçanlara karşı şefkatli olmaya devam edeceğiz. Ama bunu yaparken ülkemizde yaşayanları ve sınırlarımızı korumayı da sürdüreceğiz. Amerika her zaman hür ve cesur olanların evi olmuştur.

Biz yönetim olarak, Amerika’nın hür ve güvenli olmaya devam etmesini sağlamak istiyoruz ama medya bunu bildiği halde söylemiyor. İmzaladığım başkanlık yönergesi, 2011 yılında Başkan Obama’nın imzaladığı ve Iraklı göçmenlere 6 ay vize yasağı getiren kararın bir benzeri. Başkanlık yönergesinde adı geçen 7 ülke daha önce Obama yönetimi tarafından da ‘terör kaynağı’ olarak gösterilmişti. Doğrsunu söylemek gerekirse, bu medyanın söylediği gibi bir Müslüman yasağı değil.

Bu kararın bir dinle ilgisi yok. Bu ülkemizi güvenli tutmakla ilgili. Dünyada müslüman çoğunluğun yaşadığı 40’a yakın ülke var ve bu ülkelerin hiçbiri bu karardan etkilenmiyor. Önümüzdeki 90 gün içinde, mevcut kanunlar gözden geçirilip en güvenilir tedbirler alındıktan sonra söz konusu 7 ülke vatandaşlarına yeniden vize verilecektir.

Suriye’deki insanlık krizinin ortasında kalanlara karşı büyük bir sempati besliyorum. Benim öncelikli görevim, ülkemi korumak ve ona hizmet etmektir ama ABD Başkanı olarak Suriye’de bu acıyı yaşayanlara da yardım etmeye çalışacağım.” (ZETE, DHA, BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus