TÜRKİYE

İstanbul Emniyet’e ve AKP İl Başkanlığı’na LAW silahıyla saldırı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına LAW silahıyla saldırı düzenlendi. LAW mermisi bahçe duvarını isabet alırken, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Benzer bir saldırı AKP İstanbul İl Başkanlığı'na yönelik de gerçekleşti. Burada da ölen ya da yaralanan yok. Read More

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün arka kısmında bulunan Yamak Sokak’tan müdürlük binasına yönelik kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından saat 20.00 sıralarında LAW silahıyla saldırı düzenlendi. LAW mermisi bahçe duvarına isabet etti. Polis teyakkuza geçti, bölgede özel harekat destekli operasyon başlatıldı. Emniyete çıkan bazı sokak cadde ve sokaklar kapatıldı.

Saldırgan ya da saldırganların yakalanması için polis ekipleri çok sayıda noktada arama çalışması başlattı. Fatih’te birçok noktada polis, şüpheli gördüğü kişiler üzerinde arama yaptı. Şüpheli araçlar da durdurularak incelendi.

Saldırı sonrası polis uzun süre Yamak Sokak’ta inceleme yaptı. Polisin bölgedeki incelemeleri saat 22.30 sıralarında sona erdi, kapatılan cadde ve sokaklar yeniden araç trafiğine açıldı.

“Şiddetli bir patlama oldu”

Bir sokak sakini, “Ben televizyon izliyordum, şiddetli bir patlama oldu. Hemen kalktım cama fırladım iki arabanın arasında roket LAW silahı ve parçası gördüm. Emniyetin önünden yüksek bir kırmızı alev çıktı. Sonra oradan bir duman yükseldi. Emniyetin yan taraftan polisler geldi. Sonra polislere, burada bir şey var dedim. Daha sonra polisler gelmeye başladı. Kaçan kimseyi görmedim, zaten hemen o anda cama çıkmadım herhangi bir şey olur diye tedirgin oldum. Binamızın ve yan tarafın camları kırıldı. Alt katta yabancılar vardı, 10 kişi oturuyor onların da camları kırıldı. Polis ekipleri de onları götürdü” dedi.

Vali’den açıklama

Bu arada Vali Vasip Şahin de olayla ilgili twitter adresinden şu açıklamayı yaptı:

“İl Emniyet Müdürlüğü bahçe duvarına isabet eden bir LAW silahı saldırısı meydana gelmiş olup, personelimizden ölü, yaralı bulunmamaktadır. Saldırıyı yapan kişi ya da kişilerin tespit ve yakalanmalarına yönelik geniş çaplı operasyonlara devam edilmektedir.”

AKP İl Başkanlığı’na da saldırıldı

Sütlüce’de bulunan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na saat 21.10’da kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce lav silahıyla saldırıda bulunuldu. Açılan ateş sonucu lav mermisi 3. katta bulunan bir odadaki duvara saplandı. Bina duvarını delerek içeri giren başlığın patlamadığı öğrenildi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi ile bomba imha uzmanları sevk edildi. Teyakkuza geçen polis kaçan kişi ya da kişilerin yakalanması için çevrede operasyon başlattı. Operasyonlara özel harekat timleri de destek verdi.

Ölen ya da yaralananın olmadığı olay sonrası polis bölgede uzun süre inceleme yaptı.

Vali Şahin’den ziyaret

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek incelemelerde bulundu. Yaklaşık bir saat içeride kalan Şahin yetkililerden bilgi aldıktan sonra buradan ayrıldı.

Bölgede durumun normale dönmesinin ardından AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Temurci akşam saatlerinde lav silahı ile gerçekleştirilen saldırıda binaya roket isabet ettiğini, o esnada içeride olan hiç kimsenin yaralanmadığını belirterek, “AK Parti İstanbul İl Başkanlığımız bu akşam alçakça bir terör eylemine maruz kalmıştır. Saat 21.10 sıralarında yaklaşık 25-30 metreden bir lav silahı ile il başkanlığımızın 3. katına ateş açtılar. Lav silahı il başkanlığımızın camlarını kırarak, içeride duvara saplandı. Hamd olsun lav silahının ucundaki roket içeride patlamadı. Emniyet güçlerimiz çok kısa bir süre içerisinde il başkanlığımıza intikal ettiler. Yaklaşık on dakika öncede patlamayan roket duvardan çıkartıldı. Binada ufak tefek tahribat var. İçeride sağlık komisyonumuzun toplantısı vardı. Herhangi bir yaralımız yok” dedi. (DHA)

blog comments powered by Disqus