YAŞAM

Instagram kullanıcılarına tuzak için hazırlanmış uygulamalara dikkat

Başta Facebook, Instagram ve Twitter olmak üzere, popüler sosyal medya uygulamalarının daha etkin kullanımı için geliştirilen hizmetleri taklit eden ancak amacı kullanıcıların şifresini çalmak olan yeni bir tuzak tespit edildi. Read More

Son olarak Intel Security‘nin mobil malware araştırma ekibi, Google Play Store’da Instagram şifrelerini çalan bazı yazılımları saptadı. Intel Security’nin uyarısı üzerine Google, bu zararlı uygulamaları derhal yayından kaldırdı. Fakat tehlike bitmiş değil, benzerleri her an ortaya çıkabilir.

instTürkiye’deki Instagram kullanıcılarının şifrelerini çalmak üzere tasarlanmış olduğu anlaşılan tehlikeli Android uygulamaları, Instagram hesaplarına olan erişimi analiz etmeyi ve takipçi sayısını artırmayı vaat ediyor.

Instagram’ın orijinal logosu ve tasarımıyla sunulduğu için, kullanıcılar güven duyarak “Instagram ile giriş yap” düğmesine basıp giriş yapıyor. Kullanıcılara Instagram performanslarını ölçümlemeyi ve profillerini ziyaret edenleri görüntülemeyi vaat eden kötü amaçlı uygulamalar, şifre bilgilerini çalarak bir sunucuya yönlendiriyor.

instt

Kullanıcıların kimlik bilgileri ve şifreleri, kötü niyetli yazılımı hazırlayan kişilerin sunucusuna düz metin olarak gönderiliyor. Siber korsanlar elde ettikleri kullanıcı adı ve şifrelerle Instagram’a giriş yapıp hızlıca ayarlardan e-posta ve şifreleri değiştirerek hesapları ele geçiriyor, hatta bu kullanıcılar başka platformlarda da aynı şifreleri kullanıyorlarsa kullanıcıların diğer hesapları da tehlike altına giriyor. (Stuff, ZETE)

blog comments powered by Disqus