DÜNYA

İngiltere nükleer başlık taşıyabilen füze test etti, füze Afrika kıyıları yerine ABD’ye gitti

İngiltere'de 'Trident Nükleer Programı' kapsamında, boş bir füzenin fırlatma denemesinin başarısız olduğunun Sunday Times gazetesi tarafından ortaya çıkarılması sonrası ülkede tartışma başladı. Ülkenin yarı-resmi TV kanalı BBC'ye çıkan ve bir gazetecinin sorularını yanıtlayan Başbakan Theresa May, konudan Sunday Times haberi yapmadan önce bilgisi olup olmadığı yönündeki ısrarlı soruları yanıtsız bıraktı. Muhalefet tepkili. Read More

Haziran ayında yapılan füze denemesi kamuoyundan gizlenmiş ancak geçtiğimiz hafta Sunday Times’ın konuyu haberleştirmesi sonrası İngiltere gündemine oturmuştu. Muhalefet partileri, hükümeti konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırdı.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise BBC’de katıldığı bir programda, başarısız denemeden haberi olup olmadığına dair soruya net cevap vermedi.

Sunday Times’daki habere göre, Haziran ayında Florida açıklarında bir nükleer denizaltıdan deneme amaçlı olarak fırlatılan ve savaş başlığı taşımayan bir Trident füzesi, Afrika’nın batı kıyısındaki hedefi yerine, ABD’ye doğru yöneldi.

Vanguard sınıfı denizaltı

Vanguard sınıfı denizaltı

Bu olaydan birkaç hafta sonra May’in girişimiyle İngiltere Parlamentosu’nda toplam maliyeti bugüne kadar 40 milyar doları aşan Trident nükleer füze programının genişletilmesini ve programın 2060 yılına kadar uzatılmasını öngören ve denizaltıları yenileyen bir tasarı kabul edilmişti.

O dönem parlamentodaki tartışmalar sırasında May, İngiltere’nin nükleer silahları terk etmesinin ‘büyük bir sorumsuzluk olacağını’ söylemişti.

Önerge 117’ye karşı 472 oyla kabul edilmişti. İskoç Ulusal Partisi’nden (SNP) 52, İşçi Partisi’ndense Jeremy Corby dahil 47 milletvekili ‘hayır’ oyu kullanmıştı.

May, dört kez sorulan soruya net yanıt vermedi

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, Pazar günü BBC’de gazeteci Andrew Marr’ın programına konuk olan May, Marr’ın başarısız deneme girişiminden haberi olup olmadığına dair dört kez sorduğu soruya net bir cevap vermedi.

Muhalefetteki İşçi Partisi ve SNP hükümete, konuyla ilgili milletvekillerine tam bir açıklamada bulunma çağrısı yaptı.

“Bir füzenin yanlış bir yöne gitmesi oldukça feci bir hatadır” diyen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bu haberlerin ciddi bir tartışmayı ihtiyaç haline getirdiğini söyledi.

SNP lideri Nicola Sturgeon ise, “Ne olduğu, yaşanını kimin ve ne zaman bildiği ve Avam Kamarası’na neden bilgi verilmediği tam olarak ortaya çıkarılmalı” dedi. (BBC Türkçe, ZETE)

blog comments powered by Disqus