DÜNYA

İngiltere Savunma Bakanı: Rusya, Batı’yı siber saldırılarla hedef alıyor

İngiltere Savunma Bakanı, Rusya'nın, ''sistemli siber saldırılar'' yoluyla Batı demokrasilerini ve kritik altyapıları hedef aldığı uyarısını yaptı. Açıklamayı yapan Michael Fallon, ''ABD seçimlerini'' de siber saldırı örnekleri arasında saydı. Read More

Bakan Michael Fallon, Moskova’nın, “yanlış bilgilendirmeyi silah gibi kullandığını” ve bu sayede Batı devletlerini istikrarsızlaştırmaya, NATO’yu zayıflatmaya çalıştığını da söyledi. Fallon, NATO üyelerinin ortak siber savunma sistemleri kurmasının “hayati” olduğunu da söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre İngiltere Savunma Bakanı’nın bu uyarısı, Theresa May’in, NATO üyesi de olan AB devletleri ile Malta’da yapacağı “savunma harcamaları” toplantısından önce geldi.

Siber saldırı örnekleri verdi

Fallon, “sistemli bir şablon içinde” gerçekleştiğini söylediği Rus siber saldırılarından örnekler de açıkladı.

Fallon, ABD seçimleri sırasında ana politik partilerin hacklenmesi, Fransız TV5Monde kanalının yayınının kesilmesi ve Almanya parlamentosunun alt kanadının iletişim sisteminin hedef alınmasının, Rusya kaynaklı siber saldırılar olduğunu söyledi.

İngiliz Savunma Bakanı, Almanya genel seçimlerinin de siber saldırıya hedef olabileceği uyarısında bulundu. (BBC Türkçe)

blog comments powered by Disqus