TÜRKİYE

HDP Parti Sözcüsü Bilgen gözaltına alındı

HDP Parti sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün Ankara'da Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alındı. Bilgen gece geç saatlerde serbest bırakıldı. Read More

Bilgen ile birlikte gözaltına alınan toplam HDP’li vekil sayısı 26’ya çıktı. Bilgen, Twitter’dan yaptığı açıklamada İstanbul’a gitmek üzere geldiği Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alındığını ve Diyarbakır’a götürüleceğini söyledi.

Adliye çıkışında açıklama yaptı

Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve çıkarıldığı Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğinde adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Adliye çakışında beraberindeki milletvekilleri ile açıklama yaptı.

Bilgen, şu an da eş başkanları dahil 11 milletvekillerinin tutuklu olduğunu, çok sayıda arkadaşlarının bugüne kadar gözaltına alındığını belirterek, şöyle konuştu:

“Tutuklanıp, sonradan bırakılan oldu, gözaltına bırakılan oldu. Yurtdışı yasakları konuluyor. Bir biçimde adli kontrol mekanizmaları oluşturuluyor. Biz bugün buraya gelme sebebimizden çok, davanın içeriği esasından çok, referandum sürecinde bir siyasi partinin görevi olan, halka gerçekleri anlatmak, halkın bu konuyla ilgili yaklaşımını, tutumunu etkileyecek çalışmalar yapma görevimizin yapılmasının engellendiğini düşünüyoruz. Dün yine 4 arkadaşımız bu adliyenin koridorlarındaydı. MYK kararıyla ilgili Genel Merkez hesabından atıldığı iddia edilen 3 Twit ilgili ki içeriklerinde ifade özgürlüğüne aykırı hiçbir şey bulunmamasına rağmen, tamamen Kobani ile dayanışma, Türkiye devletinin de bu duyarlılığı sergilemesi ve IŞİD’in yaptıklarına karşı toplumun duyarlılık geliştirmesine yönelik mesajlar dolayısıyla MYK üyelerimiz yargılanıyor. Daha önce milletvekilli olmayan MYK üyelerimiz defalarca ifade vermeye gittikleri halde dosyasının savcısı sürekli değiştiği için ifade verenler ve ifade vermeyenler var.

Şimdi bundan dolayı ben de bugün İstanbul’da anayasa süreciyle ilgili panellere katılmam gerekirken, sabah havaalanında gözaltına alındım, buraya getirildim. Bizim için bundan sonrası önemli. Önümüzdeki günlerde de Türkiye bir referandum tartışması yaşarken, parti yöneticilerimiz, milletvekillerimiz sürekli adliye koridorlarında ifade vermek zorunda bırakılacaklar. Kendilerini savunmak zorunda kalacaklar. Biz bu sürecin demokratik olduğunu, eşit yarış içerisinde olduğunu, özgür biçimde gerçekleştiğini söyleyeceğiz, bunun imkanı yok. Bu, çok açık bir çelişkidir, açık bir tutarsızlıktır. Aslında bu süreç, milletvekillerinin yargılanmasının yolunu açan anayasa değişikliği yapılırken, o keyfi düzenleme gerçekleştirilirken belki de başkanlık hesabı çok önceden başladığı için, bugün bizim çalışma yapmamız engellenmesi için düzenlenme gerçekleştirildi.

Biz tekrar bir kez bütün Türkiye kamuoyunun dikkatini buna çekmek istiyoruz. Bu şartlarda gerçekleştirilecek bir referandumun ne kadar meşru olup olmadığına ve bu koşulların, bu tarzın, bu fiili darbenin sürekli hale geleceği bu paketin desteklenmesinin evet çıkmasının Türkiye’yi nereye sürükleyeceğine herkesin dikkatini çekmek istiyoruz.”

Vekiller hafta sonu gözaltına alınıp serbest bırakıldı

HDP’li isimlerden Altan Tan da dün gözaltına alınmıştı. Tan’ın danışmanı Murat Fırat, Tan’ın 6-7 Ekim Kobani protestolarında gerçekleşen olaylardan dolayı açılan dava kapsamında gözaltına alındığı belirtmişti.

HDP Hukuk Sözcüsü Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da bir gün önce Diyarbakır’daki evinde gözaltına alınmış, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

HDP’nin İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da Cuma gecesi Afyon’daki evinden gözaltına alınarak önce İzmir’e, sabah saatlerinde de Diyarbakır’a getirilmişti. Kaya da ifadesi alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

3 ayda 26 HDP’li vekil gözaltına alındı, 12’si tutuklandı

DHA’nın haberine göre TBMM’de kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi ile başlayan yargılama sürecinde, haklarında açılan soruşturma ve davalarda ifade vermeye gitmeyen HDP’li 26 milletvekili gözaltına alındı. Bunlardan aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 12 milletvekili tutuklanırken, 13’ü ise adli kontrol ile serbest bırakıldı. TBMM’de geçmişe dönük bir defaya mahsus milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra haklarında soruşturma ve davalar bulunan milletvekillerine yönelik başlatılan yargılama süreçlerinde 4 Kasım 20016 tarihinden itibaren HDP’li 59 milletvekilinden 26’sı gözaltına alındı. HDP’lilere yönelik başlatılan yargılama süreçlerinde 4 Kasım’dan beri aralarında partinin eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile grup başkan vekilleri İdris Baluken ile Çağlar Demirel’in bulunduğu 12 milletvekili tutuklandı. Tutuklanan milletvekillerinden HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 2 ay tutuklu kaldıktan sonra 4 Ocak’ta tahliye edilirken, HDP’nin yurt dışında bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer için ise yakalama kararı çıkartıldı.

Tutuklu vekiller

4 Kasım’dan başlayarak haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklama kararı verilen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan halen cezaevinde bulunuyor.

Gözaltına alınıp aldi kontrolle serbest bırakılan vekiller

Haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında 4 Kasım’dan başlanarak değişik tarihlerde de 14 HDP Milletvekili gözaltına alındı. Çıkarıldıkları mahkemelerde söz konusu vekiller adli kontrol şartları ise serbest bırakıldı. Adli kontrol ile serbest bırakılan Milletvekilleri, Sırrı Süreya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, Pervin Buldan, Emin Adıyaman, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Hüda kaya, Meral Danış Beştaş ve Altan Tan oldu.

blog comments powered by Disqus