EKONOMİ

Haliç – Kemerburgaz dekovil hattı ihalesi ertelendi

İBB tarafından İstanbul'un kuzeyine yapılacak olan dekovil tren hattının Haliç-Kemerburgaz arasındaki kesiminin ihalesi 1 Şubat'a ertelendi. İBB yetkilileri, 'projede revizyon yapılması' nedeniyle ihalenin ertelendiğini ifade etti. Read More

Belgrad Ormanı’nda ağaçların işaretlendiği yönünde haberler için, İBB proje kapsamında ağaçlarda böyle bir işaretleme yapmadıklarını, işaretler konusunda bilgilerinin olmadığını açıklamasını yaptı. Kuzey Ormanları Savunması üyeleri ise bu Pazar Belgrad Ormanı’nda doğa yürüyüşü ve basın açıklaması yaparak konuya dikkat çekmeye hazırlanıyor.

Doğan Haber Ajansı’na göre ilk etapta 13 Ocak’ta ihalesi yapılacağı duyurulmuş olan Haliç-Kemerburgaz dekovil hattının geçmişi Osmanlı dönemine dayanıyor. Haliç’te bulunan ve günümüzde Bilgi Üniversitesi’nin kampüsü olarak kullanılan Silahtarağa Elektrik Santrali’nden başlayan hat İstanbul’un kuzeyindeki linyit ocaklarına uzanıyordu.

Projenin Belgrad ormanlarından geçmesi planlanıyor ancak onaylanmadı

kuzey ormanları dekovil hattiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘Haliç – Karadeniz Sahra Hattı’ olarak anılan tramvay hattını, Haliç-Kemerburgaz Dekovil hattı olarak yeniden hayata geçirmek üzere proje hazırladı. Projenin ilk kısmını oluşturan Haliç-Kemerburgaz kısmı İBB’de oybirliği ile kabul edildi. CHP’li Meclis üyeleri projenin Belgrad Ormanı’nı kapsamayan birinci etabına ‘ulaşım projesi olması’ nedeniyle onay verdi. Belgrad Ormanları’ndan geçecek ikinci kısmı ise henüz meclise sunulmadı. Planı henüz meclise sunulmayan hattın durakları Mithatpaşa, Ayvadbendi, Yovankoru, Ağaçlı, Odayeri ve Göktürk olarak duyurulmuştu.

Onaylanan plan olmamasına rağmen Belgrad Ormanı’nda ağaçlar işaretlendi

Belgrad Ormanı’nda duraklardan birinin yer alacağının duyurulduğu Ayvad Bendi mevkinde yan yana saf tutan ağaçların kırmızı ve mavi olarak işaretlenmesi dikkat çekti. Ağaçların dekovil hattının geçeceği rota üzerinde olduğu ve o nedenle işaretlendiği iddia edildi. Ayvadbendi su kemerinin bulunduğu bölgeden Yovankoru’ya ulaşan alanda yapılan işaretlemeler yapıldı.Bazı ağaçlar ise numaralandırıldı.

Kampanya başlatıldı, soru önergesi verildi

Gelişmeler üzerine change.org’da konu hakkında imza kampanyası başlatıldı, 13 bin civarında imza toplandı. Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ve İBB ve Pendik Belediyesi Meclis Üyesi Tarık Balyalı TBMM ve İBB Meclisi’ne soru önergesi verdi. Önergelerde “Belgrad Ormanı içindeki hat üzerinde ağaçlar neden işaretli; Ormanlık alandaki hattı sınırlar gibi çevreleyen tel örgüler neden var; Henüz ihalesi bile yapılmayan hat için çalışma mı yapılıyor’ gibi sorular yönelterek İBB’den proje ile ilgili detaylı bilginin paylaşılması istendi.

İBB: Biz işaretlemedik

İBB proje kapsamında ağaçlarda böyle bir işaretleme yapmadıklarını, işaretler konusunda bilgilerinin olmadığını açıklamasını yaptı.

Kuzey Ormanları Savunması basın açıklaması yapacak

Kuzey Ormanları Savunması üyeleri 29 Ocak Pazar günü 11.30’da Belgrad Ormanı’nda Bahçeköy girişinde buluşarak, basın açıklaması yapacağını duyurdu. Açıklamanın ardından grup, orman içerisinde 2. Mahmut Bendi’nden başlayarak gölet etrafında yaklaşık 2 saatlik doğa yürüyüşü yapacak.

660 gün içinde tamamlanması hedefleniyor

Ertelenen sözleşme şartnamesine göre, “Haliç Bilgi Üniversitesi’nden başlayarak Cendere vadisini takip edip Ayvad Bendi’nde son bulan ve Göktürk’e uzanan ayrı bir kolu olan yaklaşık 25 km uzunluğundaki tek hatlı güzergah ve üzerinde 10 adet yolcu istasyonu ve 1 adet depo sahası ve bakım atölyesi bulunan toplu taşıma sisteminin” ihalesinin yapılacağı belirtildi. Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattının tamamlanması, işe başlama tarihinden itibaren 660 gün olarak duyuruldu.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden açıklama: İşaretlemenin dekovil hattıyla ilgisi yok

Orman Genel Müdürlüğü “Belgrad Ormanı’nda Ağaçlara Kırmızı İşaret” başlıklı haberi ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. İşaretlemelerin müdürlük tarafından koruma amacıyla yapıldığı belirtilerek şunlara değinildi:

“Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğünce 2016 Yılı Doğal Gençleştirme programında bulunan habere konu olan sahada yapılan işaretleme, ağaçların bol tohum tutması ve idare süresinin sonuna kadar meşcerede kalacak ve meşcere artımını üzerinde toplayacak, iyi bir büyüme gösteren, simetrik bir tepeye sahip, herhangi bir yara veya kusur göstermeyen, doğal dal budanması sonucunda ince dallı, düzgün, silindirik ve kaliteli gövdeye sahip olduğu için bu ağaçlar korunmak amacıyla işaretlenmiştir.Ayrıca bu sahadaki bazı ağaçlarda Orman Amenajman planlarının uygulanmasına ait usul ve esaslar tebliği doğrultusunda hazırlanan Orman Amenajman haritalarındaki bölmesınır numaralarının tanımı amacıyla arazi üzerindeki işaretlenmesi yapılmıştır. Yapılan İşaretlemelerin haberin içeriğiyle ilgisi olmayıp, işaretli ağaçların kesilmesi söz konusu değildir.”

blog comments powered by Disqus