TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 9 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 9 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 haberi sizin için derledik. Read More

cumhuriyet 090117Cumhuriyet: Tek adamı mı demokrasi mi?

Gazetenin manşeti şöyle: AKP’nin, “yasama, yürütme ve yargı erklerini elinde toplayan cumhurbaşkanı” modeline ilişkin anayasa değişikliği teklifi, TBMM’de bu hafta görüşülmeye başlanacak. Anayasa görüşmeleri iki tur şeklinde yapılacak. Önerinin tümünün oylamasında 330 “evet”e ulaşılması durumunda paket, referandum koşuluyla kabul edilmiş olacak.

Anayasa Komisyonu’ndan geçen AKP’nin anayasa önerisi için, TBMM Genel Kurulu’ndaki maraton bugün başlıyor. Görüşülmeye bugün başlanması beklenen anayasa değişikliği teklifinin geçen hafta yarım kalan torba yasa nedeniyle salı gününe kalma olasılığı bulunuyor. Muhalefetle uzlaşılması durumunda önce torba tasarının bitirilmesi, ardından da anayasa görüşmelerine geçilmesini isteyen AKP, muhalefetten destek gelmemesi durumunda torba tasarıyı bırakıp anayasa önerisine geçmeyi planlıyor.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 090117Yeni Şafak: Stratejik yüzsüzlük

Hüseyin Likoğlu’nun haberi şöyle: ABD’nin Suriye’de müttefik olarak gördüğü PYD’yi önemli bir NATO belgesinde resmi olarak ‘terör örgütü’ kabul ettiği ortaya çıktı. Sır gibi saklanan NATO stratejik istihbarat dökümanına göre Washington, PYD/YPG’yi 3 yıldır ‘terörist’ olarak görüyor, fakat her türlü yardımı yapmaktan da geri durmuyor.

ABD’nin Suriye PKK’sı PYD/YPG’yi önemli bir NATO belgesinde resmi olarak terör örgütü kabul ettiği ortaya çıktı. NATO kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ABD ve diğer NATO üyesi ülkelerin katılımıyla Haziran 2013’te NATO Karargahı’nın bulunduğu Brüksel’de NATO Stratejik İstihbarat Dokümanı çalışmaları yapıldı. Çalışmalar sonucu ortaya çıkan belgede PYD/YPG, KCK ve PKK’nın yanısıra ‘bir terör örgütü’ olarak yeraldı. ABD de bu belgeyi kabul ederek resmen onayladı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 090117Birgün: ‘Hayır’ için sonuna kadar mücadele

Hüseyin Şimşek’in haberi şöyle: CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis Genel Kurulu’nda gündeme alınacak Anayasa değişikliği teklifinin reddedilmesi için etkin bir şekilde çalışma yürüteceklerini söyledi.

Özel, AKP’nin ortaya koymadığı şeffaflığı ve tartışma ortamını CHP olarak gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Tıpkı Anayasa Komisyonu’nda olduğu gibi teklifin içeriğinin kamuoyunda farkındalık oluşturabilmesi için güçlü muhalefet yapacaklarını söyleyen Özel, şu ifadeleri kullandı; “Genel Kurul’daki görüşmeler başlamadan hemen önce Meclis’te kapalı grup toplantısı yaparak etkin muhalefete ilişkin son tavrımızı belirleyeceğiz. Taraflar arasında farklılaşan durumlara göre oluşacak taktik savaşlarına burada hazırlanacağız. Bizim asıl amacımız görüşmelerin mümkün olduğunca uzun sürmesi ve kamuoyunun dikkatini olabildiği en yoğun biçimde çekmesi olacak.”

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 090117Sabah: Çocukları böyle terörist yaptılar

Yahya Bostan’ın haberi şöyle: Teslim olan çocuklar, örgütün çok sayıda çocuğu kamplara zorla götürdüğünü anlattı. Oyun çağındaki çocuklar silah eğitimiyle canavara dönüştürülürken DBP binası sevk noktası olarak kullanıldı.

Sabah, terör örgütü PKK’nın çeşitli yollar kullanarak kaçırdığı ya da kandırarak dağa götürdüğü 18 yaşından küçük çocukların güvenlik güçlerine teslim olduktan sonra verdiği ifadelere ulaştı. İfadelerde yaşları 13 ila 16 arasında değişen birçok çocuğun dağa götürülerek silahaltına alındığı ortaya çıktı. PKK’nın terör yuvası olan kamplarda eğitime aldığı henüz ortaokul çağındaki çocuklara roket atar, el bombası, otomatik tüfek ve keskin nişancı tüfeği Kanas kullanmayı öğrettiği ifadelere yansıdı. İşte PKK’nın vahşi yüzünü gösteren o ifadelerden bazı detaylar:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 090117Hürriyet: Sınır dışı vize – İthal teröre önlem hazırlığı

Nuray Babacan’ın haberi şöyle: Hükümet, terör olaylarında yabancı sayısının artması ve sınırlardaki hareketlilikten yola çıkarak, yabancı uyruklularla ilgili önemli kararlar almaya hazırlanıyor. Orta Asya ülkeleri vatandaşlarına vize koyulması gündemde. Türkiye’de şüpheli ve riskli oldukları saptanan mülteciler de sınır dışı edilecek.

Yılbaşı gecesi İstanbul Reina’da 39 kişiyi öldüren teröristin Özbekistan pasaportlu çıkmasının ardından Ankara’da bir dizi toplantı yapıldı. Bakanlar Kurulu ve güvenlik toplantılarında, son bir yıl içerisinde Türkiye’deki terör eylemlerinin ikisinin Orta Asya ülkeleri vatandaşı DEAŞ militanlarınca yapıldığı belirtildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 090117Milliyet: Başika’da kalacağız

Irak temaslarının ardından yurda dönen Başbakan Yıldırım, Esenboğa Havalimanı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım: “Sincar bölgesinde PKK’nın konuşlanması, Türkiye’nin milli güvenlik meselesidir. Ya Irak ve Peşmerge güçleri buradan PKK’lıları çıkaracak ya da Türkiye olmazsa gereğini yapacak.” dedi.

Başbakan Yıldırım, Irak ziyaretinin ardından Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Başika Kampı üzerinden gerçekleştirilen tartışmalar nedeniyle Irak ile Türkiye ilişkilerinde olumsuz bir durumun meydana geldiğini hatırlatan Yıldırım, “Bütün bunları izale etmek ve Irak’la ekonomik, yatırım, güvenlik işbirliğimizi geliştirecek yeni bir anlayışı tesis etmek için bu toplantı fevkalade yararlı olmuştur. Toplantı sonunda bir ortak bildiri yayımladık ayrıca yükseköğretim alanında bir işbirliğine de karşılıklı imza attı Milli Eğitim Bakanlarımız” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus