TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 5 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 5 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 haberi sizin için derledik. Read More

sabah 050117Sabah: Saldırıların amacı bizi birbirimize düşürmek

Hasan Ay’ın haberi şöyle: “Bu terör saldırılarının asıl gayesi bizi birbirimize düşürmek. Türkiye’de kimsenin hayat biçimi sistematik bir tehdit altında değildir. 79 milyonun Cumhurbaşkanı olarak herkesin hukukunu korumak benim görevim.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 33’üncü Muhtarlar Toplantısı’nda terör saldırılarını değerlendirdi, önemli mesajlar verdi: “Bu saldırıların asıl amacı bizi birbirimize düşürmektir. Toplumumuz içinde var olan o fay hatlarını derinleştirme ve kırma amacı güdenler her fırsatı değerlendirmektedir. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Kimsenin hayat tarzı sistematik tehdit altında değildir.” Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 050117Birgün: Ayrıştırmaya karşı çözüm laiklikte

Laiklik çağrısı yapan gençler yine hedefte. İzmir ve Denizli’de laikliği savunan gençler gözaltına alınırken, İstanbul’da ise ‘Katil IŞİD’ bildirisi dağıtan gençler saldırıya uğradı.

Laikliği savunan gençlere yönelik operasyonlar devam ediyor. Reina saldırısının ardından İstanbul Okmeydanı’ndaki kahveleri dolaşarak laiklik çağrısı yaptıkları için gözaltına alınan Halkevleri üyelerinden Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın tutuklanmasının ardından İzmir ve Denizli’de de laiklik çağrısında bulunan gençler gözaltına alındı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi yemekhanesinde üniversiteliler, Halkevleri üyelerinin tutuklanmasına gerekçe olan sözlerini okuyarak, “Bu metnin altına imzamızı atıyoruz” dedi. “Gençlik laiklik istiyor” diyen Öğrenci Kolektifleri’nden üniversitelilerin metni okuduğu sırada özel güvenlikçiler müdahale etti. Laikliği savunan 7 üniversite öğrencisi darp edilerek gözaltına alındı. Denizli’de de üç Gençlik Muhalefeti üyesi ‘#BaşkaÇareYokLaikliğiKazanacağız’ faaliyeti için çağrı çalışması yaparken gözaltına alındı. Gözaltına alınan gençler, serbest bırakıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

yenisafak 050117Yeni Şafak: Yaşam tarzı uyarısı

Gazetenin manşeti şöyle: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ortaköy saldırısının ardından sosyal medyada yapılan ayrımcı yorumlara tepki gösterdi. Erdoğan, “Bu saldırıların asıl amacı duygularımızı aklımızın önüne geçirip bizi birbirimize düşürmektir. Türkiye’de kimsenin hayat biçimi, sistematik bir tehdit altında değildir. Buna asla müsaade etmeyiz” dedi.

Beştepe’de 33. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Türk milletinin terör örgütleri üzerinden adeta ateşle imtihana tabi tutulduğunu belirtti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 050117Cumhuriyet: Dikta anayasası

Ayşe Sayın’ın haberi şöyle: CHP’li Tezcan, Türk tipi başkanlık sistemine neden karşı olduklarını, TBMM ve referandum sürecinde izleyecekleri taktikleri Cumhuriyet’e anlattı.

AKP-MHP ittifakıyla hazırlanan “başkanlık” anayasasına ilişkin teklif, hafta başında TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak. Öneriyi “düzeltilemez” bulan ve bu nedenle görüşmelerde “değişiklik teklifi” bile vermeme kararı alan CHP, hem Meclis hem de kabul edilirse referandum sürecinde sert ve kapsamlı bir “hayır” kampanyasına hazırlanıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hukukçu kurmaylarından ve anayasa teklifi süreci ile ilgili stratejiyi belirleyen isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Bülent Tezcan, başkanlık sisteminin sakıncaları, partisinin karşı çıkış gerekçeleri ve olası referandum sürecinde izleyecekleri taktikler konusunda sorularımızı yanıtladı:

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 050117Milliyet: Merkez üssü Başakşehir

Tolga Şardan’ın haberi şöyle: Yılbaşı gecesini kana bulayan teröristle ilgili yeni ipuçları ortaya çıkıyor. Başakşehir’de bir sitede kalan teröristin, o gece Zeytinburnu’nda bağlantısıyla buluştuktan sonra Ortaköy’e gittiği, katliamdan sonra da 4 kez taksi değiştirip yine Zeytinburnu’na döndüğü belirlendi.

2017’in ilk saatlerinde Ortaköy’de gerçekleştirilen terör eyleminin üzerinden üç gün geçti. IŞİD’i işaret eden ilk bulguların ardından yeni ipuçları elde edilmeye başlandı.

Soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde oluşturulan kamera izleme ekibi, kod adı “Ebu Muhammed Horasani” olan ancak açık ismi henüz kesinleştirilemeyen teröristin sürecini ortaya çıkardı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 050117Hürriyet: İncirlik sorgulanıyor

Gazetenin manşeti şöyle: Suriye’de El Bab’ı DEAŞ’tan almak için TSK ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) operasyonları sürerken, Savunma Bakanı Fikri Işık’tan dikkat çekici bir açıklama geldi. ABD’nin bu örgüte karşı Türkiye’ye gerekli desteği vermemesinin düşündürücü olduğunu söyleyen Işık, bu durumun İncirlik’in de sorgulanmasına sebep olduğunu kaydetti.

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, Suriye’nin El Bab kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) DEAŞ’a karşı yürüttüğü operasyona müttefiklerin destek vermemesinin Türk kamuoyunda samimiyetlerinin sorgulanmasına neden olduğunu söyledi. Işık, “Bu tabii ki Türkiye içerisinde İncirlik’in de sorgulanmasına sebep oluyor” dedi. Işık, TAİ’deki T-129 ATAK Helikopteri 19’uncu Teslimat Töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı harekâtına gerekli desteği vermediğine yönelik açıklamalarının anımsatılarak, İncirlik Üssü’ne yönelik bir tasarruf olup olmayacağını sorusuna Işık, şöyle yanıt verdi:

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus