TÜRKİYE

Gazetelerde bugün – 4 Ocak 2017

Türkiye’deki gazetelerde 4 Ocak 2017 günü yayınlanmış 6 haberi sizin için derledik. Read More

yenisafak 040117Yeni Şafak: Kod adı horasani

Cihat Arpacık’ın haberi şöyle: Yılbaşı gecesi katliam yapan DEAŞ’lı terörist o gece toplam 8 taksi değiştirdi. Kameralara son olarak Zincirlikuyu’da yakalanan teröristin örgütteki kod adı ‘Horasani’

Yılbaşı gecesini kana bulayan DEAŞ’lı teröristin saldırı öncesi ve sonrasına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Gece kulübünde 39 kişiyi katleden teröristin, saldırı gecesi toplam 8 taksi değiştirdiği, kameralara en son Zincirlikuyu’da yakalandığı öğrenildi. Teröristin DEAŞ’ta ‘Ebu Müslim Horasani’ kod ismini kullandığı da iddialar arasında. Terörist, 1 Ocak kanlı katliamından sonra montunu değiştirerek Reina’dan yaralı numarası yaparak kaçtı. Reina’dan çıktıktan sonra kısa bir süre yürüyen saldırgan, sonra da değişik taksilere bindi. Caninin olay yerine gelişi ve kaçışı sırasında toplam 8 taksi kullandığı tespit edildi. 8 taksinin de plakaları belirlendi, şoförlerin ifadeleri alındı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

cumhuriyet 040117Cumhuriyet: Demokrasiye üçüncü darbe

Sinan Tartanoğlu’nun haberi şöyle: Darbe girişiminden sonra ilan edilen ve her sorunu daha da ağırlaştıran OHAL, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla 3 ay uzadı.

“OHAL Adliyelerde” ilan edildi; 103 bin kişi şüpheli ilan edildi, 41 bin kişi tutuklandı, 49 kin kişi serbest bırakıldı. “OHAL kamuda” ilan edildi; 122 bin kişi hakkında işlem başlatıldı, 87 bin kişi ihraç edildi, 35 bin kişi açığa alındı, 17 bin kişi işine geri döndü. İdari ve adli soruşturmalar sonucunda 66 bin kişiye “pardon” denildi. “OHAL basında” ilan edildi; 177 medya kuruluşu kapatıldı, 2 bin 500’e yakın gazeteci ve medya çalışanı işsiz kaldı. 144 gazeteci tutuklandı. “OHAL belediyelerde” ilan edildi; 50 belediyeye kayyım atandı. “OHAL HDP”de ilan edildi; eş başkanlarının da dahil olduğu 12 milletvekili ve çok sayıda il ve ilçe yöneticisi tutuklandı. “OHAL sosyal medyaya” ilan edildi; 3 bin 750 sosyal medya kullanıcısı hakkında adli işlem başlatıldı, 656’sı tutuklandı, 10 bin kişinin dosyası savcılık masasında yer aldı. OHAL bir tek “terörle mücadelede” ilan edilmedi. OHAL ilan edildiği günden bu yana 13 terör saldırısında aralarında yabancıların, bir büyükelçinin, polis, asker ve sivil yurttaşların da olduğu 204 kişi yaşamını yitirdi, 767 kişi yaralandı. Hükümet OHAL’i 3 ay daha uzatma kararı alırken, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “yılbaşı saldırısı” ile birlikte terör örgütlerinin “2017’de de bela olmaya devam edeceğiz” mesajını verdiği değerlendirmesini yaptı.

Haberin devamı için tıklayınız

——

milliyet 040117Milliyet: Teröre karşı ortak ses

MHP lideri, “Ortadoğu’daki emperyalist pis kurgunun tetikçilerinden birisi PKK-PYD ise diğerleri FETÖ ve IŞİD’dir. Reina katliamı, aslında 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasının artçı sarsıntısıdır ve bunlar birbirine eklemlidir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Reina katliamının sözün ve insanlığın bittiği nokta olduğunu ifade ederek, saldırıyı 15 Temmuz’un ARTçı sarsıntısı olarak niteledi. Muhalefet liderlerine suikast uyarısı yapıldığına ilişkin bilgi sahibi olmadığını belirten Bahçeli, dün MHP grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:

Haberin devamı için tıklayınız

——

hurriyet 040117Hürriyet: Üç aile sır oldu

Gazetenin manşeti şöyle: İstanbul Ortaköy’deki DEAŞ katliamıyla ilgili operasyonlar Konya’ya uzandı. Geçen kasım ayında aile görünümü verip dikkat çekmemek için eşi ve çocuğuyla Konya’ya geldiği belirtilen teröristin bu kentte ilişki kurduğu kişiler belirlendi.

Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri önceki gece gerçekleştirdiği operasyonla DEAŞ’lı teröristle ilişkisi saptanan bazı kişileri gözaltına aldı. Polisin soruşturmasına göre Reina’da bulunanları Kalaşnikof’la tarayıp 39 kişiyi öldüren terörist, Kırgızistan’dan eşi ve 2 çocuğuyla 20 Kasım’da uçakla İstanbul’a geldi. Buradan karayoluyla önce Ankara’ya giden terörist ve ailesi, 22 Kasım’da Konya’ya geçti. Konya’da emlakçı aracılığıyla aylık 1100 TL kira ödeyerek stüdyo daire kiralayan terörist, 3 aylık kirayı peşin verdi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

sabah 040117Sabah: Bu kepazeliğe ABD son versin

Gazetenin manşeti şöyle: AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda ABD ile ilgili önemli uyarılarda bulunarak, “ABD’nin yeni yönetimden beklentimiz artık bu kepazeliğe bir son vermesidir” dedi. İşte Başbakan Yıldırım’ın o açıklamaları:

Suriye ile 211 km’lik sınırımız var. Burada malesef yıllardır yaşanan iç savaş nedeniyle ülkemizi rahatsız eden bir durum ile karşı karşıyayız. 3 milyon mülteciyi misafir ediyoruz. Bugün Fırat Kalkanı’nın 133. günündeyiz. Operasyonlarda bugüne kadar 1270 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi.

Haberin devamı için tıklayınız

——

birgun 040117Birgün: Ülkeyi OHAL değil demokrasi kurtarır

Erk Acarer’in haberi şöyle: Toplum bilimci, psikiyatr ve hukukçular toplumsal barışın tabandan değil tepe noktasından sağlanabileceği konusunda hemfikir.

Tırmanan terör, artan can kayıpları ile birlikte nefret ve kutuplaşma da yükseliyor. Türkiye önlenemeyen savrulmalar yaşarken yeni endişeler de ortaya çıkıyor. Hedef gösterme, farklılıkların derinleşmesi, ceza ve cezasızlık kavramlarının keyfiliği ile çifte standardı toplumda yeni yaralara neden oluyor. Psikiyatr, hukukçu ve sosyologlar uyarıyor: Toplum travmada, bu gidişi, dibe yuvarlanmadan durdurun! Nasıl mı? Toplumdan önce siyaset sakinleşmeli. Toplumda adalet, demokrasi ve laiklik altyapısıyla huzur sağlanmalı.

Haberin devamı için tıklayınız

blog comments powered by Disqus